OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Galeria Hasiora. Spotkanie z Anną Wende-Surmiak i Julitą Dembowską//

Galeria Hasiora. Spotkanie z Anną Wende-Surmiak i Julitą Dembowską

24.04.2014 godz. 18

Opublikowano: 07.04.2014

W czwartek 24 kwietnia o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie wokół wystawy Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg? z udziałem Anny Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, i Julity Dembowskiej.

Na spotkaniu poruszone zostaną kwestie związane z powstaniem galerii artysty w Muzeum Tatrzańskim i kolekcją, która się w niej znajduje. Zaproszeni goście opowiedzą także o jej modernizacji i związanych z nią planach.

Galeria Władysława Hasiora powstała w grudniu 1984 roku, gdy jego prace zostały przeniesione z małej pracowni artysty do dawnej leżakowni sanatorium Warszawianka, wybudowanej w roku 1935 według projektu Tadeusza Litawińskiego. Drewniana leżakownia miała dwie kondygnacje, od południa przeszklone. Dzięki adaptacji powstały wielopoziomowe wnętrza, spełniające funkcję sal wystawowych, często także sali koncertowej, oraz mieszkanie i pracownia artysty. Działalność Galerii zainaugurowano w lutym 1985 roku.

W Galerii Władysława Hasiora znalazły swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, których tworzywem są różnorakie materiały, zwyczajne przedmioty, często rupiecie, które w rękach artysty nabierają nowych znaczeń. Obok dzieł w Galerii znajduje się również obszerne archiwum artysty.

Władysław Hasior zmarł w Zakopanem 14 lipca 1999 roku. Galeria za jego życia była miejscem prowadzonych przez niego spotkań ze sztuką. W części przeznaczonej na wystawy czasowe stale prezentowani byli współcześni artyści – malarze, rzeźbiarze, fotograficy, prezentujący swoje prace. Pod koniec ubiegłego roku Galeria przeszła modernizację.

Anna Wende-Surmiak – od 2012 roku dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, wcześniej kierownik Działu Edukacji, Promocji i Kontaktów Międzynarodowych Muzeum. Absolwentka filologii romańskiej w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Julita Dembowska historyk sztuki, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Od 2010 roku zajmuje się organizacją wystaw i projektów artystycznych, współpracowała między innymi przy wystawie inaugurującej działalność Galerii Sztuki XX wieku, a także Zakopane – pępek świata (2011), organizowała wystawę Trenowanie fantazji. Pomniki Władysława Hasiora (2013).