OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Edukacja

Edukacja

Dział Wiedzy o Sztuce MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

/mikrohistorie-podroze-dookola-swiata-spotkanie-z-nora-huerta-meksyk - 35603

Mikrohistorie. Podróże dookoła świata | Spotkanie z Norą Huertą (Meksyk)

W sobotę, 16 lipca, o godzinie 18.30 zapraszamy na spotkanie w języku angielskim z uczestniczką projektu Franciszka Orłowskiego Ta krew jest dla ciebie – Norą Huertą. która opowie między innymi o swoich doświadczeniach związanych ze zjawiskiem migracji i wspieraniu migrantek w Krakowie.

więcej ›
/mikrohistorie-podroze-dookola-swiata-warsztaty-z-franciszkiem-orlowskim - 35604

Mikrohistorie. Podróże dookoła świata | Warsztaty dla dzieci z Franciszkiem Orłowskim

W sobotę, 23 lipca, o godzinie 14 zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat na warsztaty wielokulturowe prowadzone przez Franciszka Orłowskiego, autora projektu Ta krew jest dla ciebie, prezentowanego obecnie w MOCAK-u. Celem warsztatów będzie uwrażliwienie dzieci na różnorodność świata, poprzez działania artystyczne oparte na sztuce współczesnej.

więcej ›
/mikrohistorie-podroze-dookola-swiata - 35600

Mikrohistorie. Podróże dookoła świata

Od lipca do września 2022 roku zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w cyklu spotkań z uczestnikami projektu Ta krew jest dla ciebie Franciszka Orłowskiego, obcokrajowcami mieszkającymi w Krakowie.

więcej ›
Fot. Dział Promocji, MOCAK

Wakacje w MOCAK-u

Zapraszamy na wakacje ze sztuką. W wybrane, wakacyjne weekendy w MOCAK-u odbywać się będą otwarte warsztaty i spotkania dla różnych grup odbiorców.

więcej ›
/zacieranie-komunikatu-warsztaty-fotograficzne-dla-mlodziezy-i-doroslych-wakacje-w-mocak-u - 35614

Zacieranie komunikatu. Warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych | Wakacje w MOCAK-u

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 12 zapraszamy na warsztaty, które przybliżą tematykę fotografii tradycyjnej, w szczególności pojęcie światłoczułości. Zastanowimy się nad trwałością i wiarygodnością zdjęć w mass mediach oraz tym, jak pod wpływem opisu i upływu czasu może zmieniać się ich odbiór. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym nastąpi część praktyczna, bazująca na tradycyjnych technikach fotograficznych.

więcej ›