OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Edukacja

Edukacja

Dział Wiedzy o Sztuce MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Fot. Dział Wiedzy o Sztuce

Spacerówka. Zwiedzanie wystawy Zapiski wariatki oraz Kolekcji wokół MOCAK-u dla opiekunów najmłodszych dzieci

W środę, 22 marca, o godzinie 11.15 w kameralnej grupie przyjrzymy się pracom składającym się na Kolekcję wokół MOCAK-u, a także zwiedzimy wspólnie wystawę Zapiski wariatki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy.

więcej ›
Fot. Dział Wiedzy o Sztuce, MOCAK

Warsztaty dla najmłodszych Do dzieła! Maya Gold Maritime (27)

W niedzielę, 26 marca, o godzinie 11.15 zapraszamy dzieci do lat trzech na warsztaty z cyklu Do dzieła!. Motywem przewodnim będzie praca Mai Gold Maritime (27).

więcej ›
Fot. Dział Promocji, MOCAK

Powtórka z historii sztuki. Zajęcia online dla maturzystów

W trakcie siedmiu spotkań szczegółowo omówimy typy zadań zawartych w arkuszach maturalnych, nauczymy się opisywać, analizować i porównywać dzieła sztuki, a także pisać wypracowania. Start: 18 lutego!

więcej ›
Jerzy Nowosielski, //Dziewczyny na statku//, 1981, olej / płótno, 80 × 100 cm, Kolekcja Galerii Starmach, fot. M. Gardulski

Oprowadzanie po wystawie Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska tłumaczone na polski język migowy (PJM)

W sobotę, 15 kwietnia, o godzinie 16 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska w języku polskim tłumaczone symultanicznie na polski język migowy (PJM). Oprowadzanie potrwa około półtorej godziny.

więcej ›
Fot. Dominika Mucha

Lukáš Houdek. Hidźra – pomiędzy płciami – otwarte oprowadzanie po wystawie

W sobotę, 1 kwietnia, o godzinie 12 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi autor przedstawionych na niej zdjęć, czeski artysta Lukáš Houdek.

więcej ›