OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dostępność

Dostępność

Zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Budynek Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest w pełni przystosowany do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością ruchową.

Już na etapie projektowania uwzględniono następujące udogodnienia:

  • brak progów
  • szerokie drzwi umożliwiające swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim
  • dwie toalety w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jedna (męska) znajduje się w przestrzeni ekspozycyjnej na poziomie 0, druga (dla mężczyzn i kobiet) – w pobliżu kawiarni i MOCAK Bookstore
  • windy umożliwiające dotarcie na dolny poziom ekspozycyjny (poziom -1) oraz do części administracyjnej Muzeum
  • pochylnia na poziomie -1 prowadząca do jedynej niżej położonej sali ekspozycyjnej w MOCAK-u.

W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, a także warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością ruchową. Nasi edukatorzy oferują wsparcie w poruszaniu się po Muzeum. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, adres e-mail: edukacja@mocak.pl

Zapraszamy także na otwarte oprowadzania oraz warsztaty organizowane w naszym Muzeum. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.

Zwiedzanie dla osób niewidomych i słabowidzących

W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego lub indywidualnego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem dla osób niewidomych i słabowidzących. Odbywa się ono po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Nasi edukatorzy oferują wsparcie w poruszaniu się po przestrzeni Muzeum oraz wskazują prace możliwe do poznania za pomocą zmysłów innych niż wzrok. Ponadto w Bibliotece MOCAK-u znajdują się materiały dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, takie jak katalogi w alfabecie Braille’a do niektórych wystaw, tyflografiki oraz audiodeskrypcje. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, adres e-mail: edukacja@mocak.pl

Osoby niewidome i słabowidzące zapraszamy również na warsztaty organizowane w MOCAK-u. Informacje o planowanych spotkaniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.

Zwiedzanie dla osób g/Głuchych i słabosłyszących

W budynku głównym (A) znajdują się trzy pętle indukcyjne. Są umieszczone w Recepcji, szatni oraz księgarni Bookstore. Czwarta pętla indukcyjna znajduje się w Bibliotece (budynek B).

Większość materiałów audiowizualnych jest tłumaczona na PJM.

W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem tłumaczonego symultanicznie na PJM (polski język migowy), a także warsztatów dostosowanych do potrzeb g/Głuchych. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym lub e-mailowym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, e-mail: edukacja@mocak.pl

Osoby niesłyszące i słabosłyszące zapraszamy również na otwarte oprowadzania po naszych wystawach, tłumaczone na PJM. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.

Aplikacja tłumacz online PJM (polskiego języka migowego)

Na naszej stronie internetowej dostępna jest usługa tłumaczenia online z języka polskiego na PJM, dostosowana do potrzeb osób g/Głuchych i słabosłyszących. Z aplikacji można korzystać indywidualnie od poniedziałku do soboty w godzinach 8–18, klikając na piktogram na stronie głównej Muzeum. W recepcji w budynku głównym (A) zostało utworzone stanowisko umożliwiające połączenie z tłumaczem od poniedziałku do piątku oraz w soboty pracujące w godzinach 11–18. O chęci skorzystania z usługi prosimy poinformować pracownicę lub pracownika recepcji.

Wszelkie informacje dotyczące korzystania z aplikacji można uzyskać pod adresem edukacja@mocak.pl, pod numerem telefonu (12) 263 40 35 lub +48 735 408 348 (SMS).

Stanowisko obsługi osób g/Głuchych i słabosłyszących powstało we współpracy z Oddziałem Mazowieckim Polskiego Związku Głuchych.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o działalności naszego Muzeum w tłumaczeniu na PJM.

Zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, a także warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną. Nasi edukatorzy oferują wsparcie w poruszaniu się po Muzeum, a także pomoc podczas zajęć. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce: tel. (12) 263 40 35, e-mail: edukacja@mocak.pl

Zapraszamy także na otwarte oprowadzania oraz warsztaty dostępne dla odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.

Zwiedzanie dla osób w spektrum autyzmu

W MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, a także warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców w spektrum autyzmu oraz wysoko wrażliwych. Muzeum dysponuje wygłuszoną i wyciemnioną przestrzenią, w której organizowane są lekcje muzealne i spotkania. Nasi edukatorzy zapewniają wsparcie podczas zajęć. Spotkania odbywają się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w Dziale Wiedzy o Sztuce, tel. (12) 263 40 35, e-mail: edukacja@mocak.pl

W każdą środę od 16 do 19 w MOCAK-u obowiązują ciche godziny, podczas których w przestrzeni ekspozycyjnej nie są organizowane oprowadzania, warsztaty ani inne wydarzenia, a prace emitujące głośne dźwięki oraz intensywne światło są ściszone lub wyłączone.

W recepcji w budynku głównym można wypożyczyć słuchawki wyciszające na czas zwiedzania. Dostępne są modele dla dzieci do trzeciego roku życia, dla dzieci powyżej trzeciego roku życia oraz dla młodzieży i dorosłych. Słuchawki są dostępne bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Zapraszamy także na otwarte oprowadzania oraz warsztaty dostępne dla odbiorców ze spektrum autyzmu. Informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć w zakładce „Aktualności”.

Przed wizytą zapoznaj się z przedprzewodnikiem po Muzeum:

MOCAK został wyróżniony w konkursie „Kraków bez barier”. Nagrodę przyznano za czytelny układ ciągów pieszych uwzględniający dostęp osób niepełnosprawnych do pełnego programu użytkowego.