OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Archiwum

Archiwum

Informujemy, że możliwość przeprowadzenia kwerend w Archiwum MOCAK-u zostaje zawieszona do odwołania ze względu na trwającą inwentaryzację.

Archiwum MOCAK-u liczy obecnie ponad 32 tysiące obiektów pogrupowanych w dziewięciu zbiorach tematycznych: Artyści z Kolekcji, Grupa Krakowska, Galeria Krzysztofory, Marian Eile, Władysław Hasior, Mieczysław Porębski, Mikołaj Smoczyński, Krzysztof Wodiczko oraz archiwum dotyczące bieżącej działalności Muzeum. Znajdują się w nich materiały dokumentujące zarówno wystawy i efemeryczną działalność artystyczną, jak i działalność instytucji sztuki oraz pracę naukową. Zbiory Archiwum udostępniane są na miejscu i częściowo na stronie Muzeum, poprzez e-galerię, która jest stopniowo uzupełniana.

W 2016 roku MOCAK otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stworzenie przestrzeni do przechowywania i udostępniania zbiorów archiwalnych. Jej otwarcie nastąpiło 28 lutego 2017 roku. W tymże roku Muzeum przyznano kolejne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 na realizację projektu „Cyfryzacja bezcennej kolekcji materiałów fotograficznych Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK dla e-kultury i e-edukacji”. W jego ramach zdigitalizowano i opracowano 8500 klatek negatywów i diapozytywów z Archiwum MOCAK-u oraz 1200 odbitek fotograficznych Mikołaja Smoczyńskiego z Kolekcji MOCAK-u. Powstała również nowa platforma do udostępniania zbiorów online, poprzez którą udostępniono zdigitalizowane fotografie.

 

Do e-galerii >>