Mocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Archiwum Mikołaja Smoczyńskiego

W Archiwum Mikołaja Smoczyńskiego (1955-2009), przekazanym MOCAK-owi przez spadkobierców, znajduje się całość spuścizny artysty wraz z jego dziełami. Dokumentuje ono każdą sferę twórczości jednego z najwybitniejszych twórców fotografii w Polsce. Archiwum zawiera negatywy i diapozytywy, rękopisy, teksty, zdemontowane instalacje, nieukończone prace, projekty plakatów i odbitki próbne, ukazujące proces powstawania dzieła oraz eksperymenty z formą.

Mikołaj Smoczyński (1955–2009) był jednym z najwybitniejszych artystów polskich ostatnich lat, twórcą instalacji site specific oraz czarno-białych fotografii, które nierzadko stanowią kreacyjny zapis jego działań w przestrzeniach galeryjnych. W jego twórczości z trudem oddziela się działalność typowo rzeźbiarską od fotografii eksperymentalnej. Instalacje, których forma była uzależniona zawsze od miejsca i czasu, w którym powstawały, były tematem cyklów fotograficznych. Smoczyński był osobą niezwykle aktywną twórczo, o czym świadczą setki odbitek fotograficznych oraz dziesiątki instalacji realizowanych w Polsce i na świecie. Na archiwum składają się teksty, części zdemontowanych instalacji, dzieła nieukończone lub „w procesie”, projekty plakatów, odbitki próbne, negatywy i diapozytywy ukazujące proces powstawania dzieła oraz eksperymenty z formą. Są tam również dokumentacje fotograficzne innych autorów pokazujące w „obiektywny” sposób kolejne wystawy – miejsca przetworzone przez artystę.

Dzieła Smoczyńskiego znajdują się w wielu istotnych instytucjach i kolekcjach artystycznych w kraju (między innymi w Muzeach Narodowych w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Labirynt, Galerii Foksal), a także w znaczących kolekcjach zagranicznych, takich jak: Museum of Photographic Arts w San Diego i Art in General Gallery w Nowym Jorku, Galerie l’Ollave w Lyonie, Kanagawa Prefectural Gallery w Jokohamie oraz w wielu zbiorach prywatnych. Laureat wielu nagród, w tym European Photography Award 1992 – Berlin.

Do e-galerii >>