OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wystawy

Wystawy

Wystawy czasowe

Jerzy Nowosielski, //Dziewczyny na statku//, 1981, olej / płótno, 80 × 100 cm, Kolekcja Galerii Starmach, fot. M. Gardulski1

Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska

Wystawa otwarta w dniach: 30.03.2023 - 24.09.2023
Miejsce: budynek A, poziom 0

W 1957 roku powstała II Grupa Krakowska – stowarzyszenie niezależnych artystów, myślących każdy inaczej, ale tak samo oddanych sztuce. Byli indywidualistami, jednak łączyło ich zainteresowanie nowoczesnością. Podstawowym warunkiem zaproszenia do Grupy była „nerwica” twórcza – wyczucie narkotyku związanego z uprawianiem sztuki. Takim podejściem II Grupa Krakowska o kilka lat wyprzedziła Fluxus. Stała się polską awangardą postmodernizmu. Wbrew nazwie członkami mogli być również artyści z innych miast.

Jakub Julian Ziółkowski, //Jaskinia Darwina//, 2016, olej / płótno, 340 × 230 cm, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin2
Jakub Julian Ziółkowski

Jesteście moi

Wystawa otwarta w dniach: 30.03.2023 - 24.09.2023
Miejsce: Budynek A, poziom 0

Jakub Julian Ziółkowski (1980) jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Wystawa w MOCAK-u to pierwsza tak obszerna prezentacja jego twórczości. Pokazujemy ponad 100 prac, wśród nich wielkoformatowe obrazy, rozbudowane instalacje, precyzyjne rysunki oraz monotypie, niewielkie rzeźby i obiekty ceramiczne.

Justyna Smoleń, //Fall in love//, 2022, porcelana, ceramika, kolaż, 45 × 29 × 20 cm, courtesy J. Smoleń, fot. Rafał Sosin3

Powrót do ceramiki

Wystawa otwarta w dniach: 30.03.2023 - 17.09.2023
Miejsce: Galeria Alfa

Powrót do ceramiki to wystawa prac artystów współczesnych, którzy w swojej praktyce sięgają po medium ceramiki. Rdzeniem ekspozycji są prace z Kolekcji MOCAK-u: Feika Beckersa, Burçak Bingöl, Nschotschi Haslinger, Agaty Kus, Justyny Smoleń i Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Poza tym na wystawie znajdą się realizacje Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Aleksandry Liput, Natalii Kopytko i Tomka Kulki.

Lukáš Houdek, bez tytułu, z serii //Ritika//, 2012-2022, fotografia, courtesy L. Houdek4
Lukáš Houdek

Hidźra – pomiędzy płciami

Wystawa otwarta w dniach: 30.03.2023 - 17.09.2023
Miejsce: Galeria Beta

Wystawa Lukáša Houdka, artysty z Kolekcji MOCAK-u, podejmuje temat społeczności Hijras w Indiach. „Hidźra” jest funkcjonującym w krajach Azji Południowej określeniem, które odnosi się przede wszystkim do osób uznanych przy narodzinach za mężczyzn, ale odrzucających tę identyfikację. Część z nich przeszła operację zmiany płci na kobiecą, inne pozostają na etapie terapii hormonalnej lub nie dokonują żadnych trwałych zmian w swoim ciele.

Krzysztof Maniak, bez tytułu, z serii //Spacery//, 2021, fotografia, courtesy K. Maniak5
Krzysztof Maniak

Działania w naturze

Wystawa otwarta w dniach: 30.03.2023 - 18.06.2023
Miejsce: Galeria Re

Wystawa Działania w naturze wpisuje się w cykl prezentacji artystów, których prace znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Pokażemy wybór z kilkudziesięciu posiadanych przez nas rysunków z lat 2016–2020 oraz nowe fotografie i wideo.

Krištof Kintera, //The Room Full of Red//, 2008, instalacja, Kolekcja MOCAK-u6

Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Dzieła, w których relacja z wnętrzem odgrywa istotną rolę i domyka przekaz, najczęściej nazywamy instalacjami. Artyści wykorzystują proponowane im miejsca ekspozycji lub sami je projektują. Na tej wystawie pokazujemy 14 prac odnoszących się do wnętrz neutralnych. Niektóre dzieła anektują zajmowaną przestrzeń, inne wpisują się w ich geometrię, kolejne wykorzystują izolację, ujawniając fragmenty światów prywatnych.

Widok z wystawy //Współczesne modele realizmu//, na pierwszym planie widoczna rzeźba Hansa Op de Beecka //Brian//, 2018, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin7

Współczesne modele realizmu (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.

Wystawy stałe

Stanisław Dróżdż, bez tytułu [Środek], 1998, 80 × 80 cm, Kolekcja MOCAK-u8
Stanisław Dróżdż

Pojęciokształty (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.

Leopold Kessler, //Surrogate City Bike Station / MOCAK 2015//, 2015/2017 oraz Dorota Nieznalska, //Dar Gdańska dla Krakowa//, 2017, fot. R. Sosin9

Kolekcja wokół MOCAK-u

Kolekcja wokół MOCAK-u to grupa prac znajdujących się w przestrzeni wokół Muzeum. Projekt odnosi się do czterech zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej.

fot. Rafał Sosin10
Krystian Lupa

Live Factory 2: Warhol by Lupa (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otwiera nową przestrzeń w ramach swojej Kolekcji. Pokażemy w niej interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2. Odwiedzający MOCAK będą mogli wejść w obszar pracy, dotknąć ścian i mebli, zasiąść na kopii kanapy Warhola i oglądnąć zapisy z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.

Wnętrze Biblioteki Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u11

Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek B

W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.

Projekty

fot. R. Sosin12

Muzeum u Ciebie. Autobus MOCAK-u

Ponieważ nie wszyscy mogą odwiedzać Muzeum, więc postanowiliśmy zorganizować Kolekcję Wizytującą. Przerobiliśmy autobus na salę wystawową. Również jego stronę zewnętrzną potraktowaliśmy jak ścianę ekspozycyjną. Pokazujemy fotografie, wideo oraz niewielkie instalacje, aranżowane przez artystów w gablotach. Każdej prezentacji na miejscu towarzyszyć będą warsztaty oraz zajęcia edukacyjne. Kolekcja Wizytująca prezentuje 23 artystów z Polski i zagranicy.

Wystawy zewnętrzne

Edward Dwurnik, //Obława na groźnego bandytę//, Kolekcja MOCAK-u, budynek C7, poziom 4, fot. R. Sosin13

Malarstwo z Kolekcji MOCAK-u w Akademii Górniczo-Hutniczej

Miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | budynki: A-0, Klub Profesora, poziom 0 C7, Wydział Humanistyczny, poziomy 0 i 4 U2 / rektrutacja, poziom 0

W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Dzieła są kierowane do ambitnych, młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zawodowym. Czekająca ich sytuacja wymaga siły, koncentracji, krytycyzmu i zdecydowania. Kontakt ze sztuką ma wielki wpływ na potrzebę określenia samego siebie. Rolą prezentowanych obrazów – oprócz „kierowania na sztukę” – jest podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej.

Zbigniew Makowski, //Puellae extra urbem//, 1989, tusz, gwasz / papier, 144,7 × 154,9 cm, Kolekcja MOCAK-u14

Malarstwo z Kolekcji MOCAK-u w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Miejsce: Szpital Uniwersytecki Kraków-Prokocim, ul. Jakubowskiego 2, budynek C, poziom 0 (wejście przy głównej rejestracji)

MOCAK przygotował wybór kilkunastu obrazów z Kolekcji, które zreprodukowano w formie wydruków na płótnie. Dzięki temu zabiegowi ich odbiór będzie zbliżony do obcowania z oryginałami. W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Ta sztuka jest przeznaczona dla osób oczekujących na wizytę u lekarza, diagnozę lub zabieg.