OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//On/a//

On/a

26.06.2015 - 13.09.2015

Na wystawie On/a w Galerii Re zaprezentowaliśmy prace czterech studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Jakuba Danilewicza, Adama Kruka, Patryka Lutrzykowskiego oraz Michała Szlagi. Wystawa powstała we współpracy z Pracownią Działań Transdyscyplinarnych, którą prowadzi prof. Grzegorz Klaman wraz z asystentką dr Dorotą Nieznalską.

Studenci ukazują przemiany, które zaszły w rolach społecznych, wyznaczonych  kobietom i mężczyznom. On/a swoją tematyką nawiązuje do wystawy prezentowanej w głównej przestrzeni muzeum Gender w sztuce. Artyści kwestionują trwałość panujących stereotypów oraz postulują konieczność stworzenia nowej wizji kobiecości i męskości na potrzeby najmłodszego pokolenia. Konfrontują rzeczywistość liberalnej Europy Zachodniej z umiarkowaniem Środkowej i patriarchalnością Bałkanów. Pokazują, jak dziś, dzięki większej otwartości kultury oraz najnowszym osiągnięciom medycyny, możemy w coraz większym stopniu decydować o swojej płci.

Wstęp do wystawy stanowiła strona internetowa Adama Kruka, na której zostały zebrane materiały satyryczne oraz dokumentacyjne dotyczące gender i którą artysta traktuje jak dzieło sztuki. Pozostałe prezentowane prace można podzielić na dwie grupy. Hafty Jakuba Danilewicza oraz kolorowanka Patryka Lutrzykowskiego poruszają kwestie ogólnospołeczne, zaś filmy Adama Kruka i Michała Szlagi stawiają pytanie o zakres wolności jednostki w określaniu własnej płci. Wszyscy artyści szukają drogi do wyzwolenia się z utartych schematów związanych z pojmowaniem kobiecości oraz męskości.

Wystawie towarzyszy polsko-angielski katalog.

Miejsce:
Galeria Re
Data wystawy:
26.06.2015 - 13.09.2015
Wernisaż:
25.06.2015 godz. 18
Artyści:
Jakub Danilewicz
Adam Kruk
Patryk Lutrzykowski
Michał Szlaga
Kurator:
Agnieszka Sachar
Współpraca:
Grzegorz Klaman, Dorota Nieznalska (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)