OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Ekonomia w sztuce//

Wirtualne zwiedzanie wystawy

Ekonomia w sztuce

17.05.2013 - 29.09.2013

Ekonomia w sztuce to trzecia z kolei wystawa zrealizowana przez MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie z serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka, religia czy sztuka. Do tej pory odbyły się dwie wystawy – Historia w sztuce i Sport w sztuce. Celem cyklu jest prezentacja pojęć, na pozór jednoznacznych, poprzez różnorodność interpretacji artystycznych. Kolejnym – pokazanie, jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności.

Zderzenie ekonomii ze sztuką w pierwszym momencie wydaje się trudne. Z jednej strony mamy dyscyplinę pragmatyczną, chłodną, opartą na kalkulacjach, z drugiej dziedzinę prywatną, uprawnioną do nieograniczonej fantazji. Jednak okazuje się, że ekonomia zawiera w sobie wiele aspektów, które zaczepiają, prowokują i inspirują artystów. Pierwszy zespół inspiratorów dotyczy problemu wartości: w jaki sposób wartość jest kreowana, co ją symbolizuje, jak można nią manipulować, na czym polega jej sztuczność lub umowność. Drugi odnosi się do etyczności działań i mechanizmów ekonomicznych: do jakiego stopnia sukces ekonomiczny usprawiedliwia kompromisy etyczne, czy bogatszy powinien czuć się winny. Trzeci z kolei operuje wizerunkami wartości: banknotami oraz papierami wartościowymi. Czwarty wiąże problemy ekonomiczne ze społecznymi. Piąty rozważa gry ekonomiczne w obrębie sztuki: co decyduje o wartości dzieła, na czym polegają gry rynkowe, dlaczego dzieło ma wartość, co to znaczy być właścicielem dzieła.

Ekonomia okazuje się dziedziną o szerokich możliwościach inspiracyjnych dla sztuki, dlatego postanowiliśmy zaprezentować tę relację poprzez międzynarodową wystawę kilkudziesięciu artystów, wykorzystując przy tym wzrost zainteresowania ekonomią spowodowany kryzysem światowym.

Wystawie towarzyszył polsko-angielski katalog.

Miejsce:
Poziom 0
Data wystawy:
17.05.2013 - 29.09.2013
Wernisaż:
16.05.2013 godz. 18
Artyści:
Banksy
Zanny Begg & Oliver Ressler
Joseph Beuys
Bernhard Johannes Blume
Liena Bondare
Luchezar Boyadjiev
Rafał Bujnowski
Christoph Büchel
José María Cano
Jota Castro
Josef Dabernig
Oskar Dawicki
Pola Dwurnik
Eva Grubinger
Andreas Gursky
Alfredo Jaar
Christian Jankowski
Toril Johannessen
Laura Kalauz & Martin Schick
Leopold Kessler
Olga Kisseleva
Robin Klassnik
Karolina Kowalska
Jarosław Kozłowski
Michael Landy
Hipolit Lipiński
Pavlo Makov
Antoni Muntadas
Lada Nakonechna
Dan Perjovschi
Santiago Sierra
Klaus Staeck
The Krasnals. Whielki Krasnal
Rirkrit Tiravanija
Mona Vătămanu & Florin Tudor
Kuratorzy wystawy:
Monika Kozioł
Delfina Piekarska
Maria Anna Potocka
Koordynator wystawy:
Jeanne Pagin
Powiązane publikacje: