OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Inspiracje literackie//

Inspiracje literackie

18.10.2014 - 11.01.2015

Artysta inspirujący się literaturą próbuje zwizualizować to, co pisarz pozostawia wyobraźni czytelnika. Wystawa koncentrowała się na pracach odnoszących się do opowieści, w których świat jest miejscem magicznym i absurdalnym, pełnym niesamowitych zjawisk.

Wystawa Inspiracje literackie składała się z dwóch części. Pierwsza prezentowała prace dwóch studentek grafiki warsztatowejLeny Achtelik (czwarty rok) oraz Alicji Boncel (tegoroczna absolwentka). Obie pokazały mroczny, ale zarazem piękny świat dziecięcej wyobraźni. Obrazy Achtelik przedstawiają sceny z powieści Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett. Wyłaniające się z mroku postacie niepokoją, ponieważ wydają się pochodzić z pogranicza snu i jawy. Z kolei instalacja drugiej z artystek, złożona z projekcji wideo i użytych w filmie rekwizytów, aranżuje rzeczywistość Alicji w Krainie Czarów z książki Lewisa Carrolla. Artystka pozwoliła nam dotknąć świata nieograniczonego prawami logiki, w którym wszystko jest możliwe.

Na część drugą wystawy składały się książki artystyczne. Twórcy obiektów – Timur A’loev, Justyna Dorzak, Martyna Gaszczyk-Nowok, Martyna Kurek, Pauliina Nykänen, Urszula Przyłucka-Miozga, Dobrosława Rurańska, i Adam Wójcicki – z jednej strony poruszyli problem naiwnego postrzegania świata, charakterystyczny między innymi dla dzieci, z drugiej zaś wskazali na to, jak dziecięcą rzeczywistość interpretują dorośli. Martyna Kurek, Dobrosława Rurańska, Martyna Gaszczyk-Nowok i Adam Wójcicki odnieśli się do konkretnych pozycji wydawniczych – bajek Marka Szołtyska, opowiadań Etgara Kereta, tekstów Bernarda Kopca i baśni Braci Grimm. Timur A’loev, Pauliina Nykänen, Urszula Przyłucka-Miozga z kolei są twórcami zarówno zamieszczonych w książkach obrazów, jak i tekstów. Tej łatwej klasyfikacji wymknęli się Justyna Dorzak, która zilustrowała zbiór ludowych opowiadań, oraz Dobrosława Rurańska, która w książce Nie mam pojęcia, co to wszystko znaczy… zestawiła wyrwane z kontekstu fragmenty dialogów z archiwalnymi fotografiami.

Wystawa powstała we współpracy z wykładowcami katowickiej Akademii Sztuk Pięknych – Szymonem Kobylarzem (Pracownia Malarstwa), Grzegorzem Hańderkiem (Pracownia Interpretacji Literatury) oraz Romanem Kaczmarczykiem (Pracownia Grafiki Książki).

Miejsce:
Galeria Re, Biblioteka MOCAK-u
Data wystawy:
18.10.2014 - 11.01.2015
Wernisaż:
17.10.2014 godz. 18
Artyści:
Lena Achtelik
Timur A’loev
Alicja Boncel
Justyna Dorzak
Martyna Gaszczyk-Nowok
Martyna Kurek
Pauliina Nykänen
Urszula Przyłucka-Miozga
Dobrosława Rurańska
Adam Wójcicki
Kurator:
Agnieszka Sachar