OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Projekty

Projekty

a06f21155d.jpg - 40082

Polaków portret własny 2022/25

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w Krakowie znalazły schronienie setki tysięcy osób uchodźczych. Władze samorządowe uruchomiły swoje zasoby organizacyjne i infrastrukturalne, ale to oddolny ruch obywatelski i solidarność mieszkańców spowodowały, że uciekający przed wojną znaleźli bezpieczny dom. To dzięki krakowianom uchodźcy i uchodźczynie mieli zapewnione zakwaterowanie, pomoc humanitarną, opiekę zdrowotną i wyżywienie. Szacuje się, że w 2022 roku na dworzec w Krakowie dotarło około dwóch milionów osób z Ukrainy. Miasto ze względu na swoje położenie było jednym z głównych węzłów komunikacyjnych. Wiele z przybyłych wówczas osób pozostało w Krakowie na stałe.

Fot. Maciej Kozioł2

Współpraca BMW Dobrzański i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

W świecie, gdzie sztuka i technologia coraz częściej splatają swoje wątki, współpraca pomiędzy BMW Dobrzański a Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK stanowi inspirujący przykład synergii między dwoma pozornie odległymi dziedzinami. Ta kooperacja obejmuje nie tylko udostępnianie przez BMW Dobrzański elektrycznego samochodu Muzeum, ale także wspólne projekty, łączące sztukę z nowoczesnymi technologiami.

Joshua Schwartz, Czyja historia?, fot. Natalia Szczech3

Czyja historia?

„Czyja historia?” to tworzone przez rok dzieło site specific, a także projekt kuratorski multidyscyplinarnego artysty – Joshuy Schwartza. Projekt posługuje się billboardami reklamowymi rozmieszczonymi w mieście, udostępniając artystom przestrzeń Oświęcimia do zaprezentowania swoich prac, które stawiają czoło tragicznej przeszłości miasta. Zapraszamy!

Fabryka Korngolda i Rosnera4

Filmy o Zabłociu

MOCAK zainicjował cykl filmowy poświęcony historii i tożsamości Zabłocia – dzielnicy Krakowa przechodzącej w ostatnich latach radykalne zmiany, środowiska, w którym powstał budynek Muzeum. Pierwszy film, pt. „Zabłocie zastane”, został nakręcony we współpracy Marii Anny Potockiej (reżyser), Adama Uryniaka (operator) i krakowskiego historyka sztuki i publicysty Macieja Mieziana (scenarzysta).