//Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa//
Wirtualne zwiedzanie wystawyAkcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa
09.11.2011 - 29.01.2012
Na wystawie Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa prezentowane były prace z kolekcji austriackiego Essl Museum. Tytuł wystawy zapożyczony został z wypowiedzi jednego z wiedeńskich akcjonistów – Otto Muehla: „W moich akcjach wyszedłem początkowo z założeń artystycznych, ale teraz widzę wszystko coraz mniej jako sztukę. To, co robię, jest raczej czymś w rodzaju przeciwnego bieguna społeczeństwa”.
Zaprezentowany wybór prac podkreślał zaangażowane postawy artystyczne. Pokazywał sztukę jako narzędzie społecznej negocjacji na tle przemian społeczno-politycznych zachodzących od lat sześćdziesiątych XX wieku. Jest to pierwszy w Polsce tak duży pokaz akcjonizmu wiedeńskiego.
Wystawie towrzyszyła pierwsza w Polsce obszerna publikacja poświęcona akcjonizmowi wiedeńskiemu. Katalog składa się z kilku części. Oprócz reprodukcji prac Güntera Brusa, Ottona Muehla, Hermanna Nitscha, Rudolfa Schwarzkoglera oraz dużego wyboru ich tekstów, przede wszystkim manifestów i relacji z przeprowadzonych akcji – publikacja zawiera eseje napisane przez specjalistów zajmujących się akcjonizmem.
Wstęp na część wystawy Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa dla osób dorosłych lub za zgodą opiekunów.
Wystawa Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa zorganizowana jest we współpracy z Essl Museum Klosterneuburg / Wiedeń.