//Mieczysław Porębski. Portret mistrza//
Mieczysław Porębski. Portret mistrza
05.09.2022 - 30.12.2022
W dziesiątą rocznicę śmierci Mieczysława Porębskiego w Bibliotece MOCAK-u odbędzie się pokaz zdjęć i portretów przedstawiających tego wybitnego teoretyka, krytyka i historyka sztuki. Zaprezentujemy obiekty pochodzące z Archiwum Muzeum: fotografie z czasów okupacji, zdjęcia rodzinne oraz dokumentacje zagranicznych podróży. Istotną częścią ekspozycji będą wizerunki Profesora wykonane przez zaprzyjaźnionych z nim artystów: Janinę Kraupe-Świderską, Jerzego Panka i Ryszarda Winiarskiego. Pokażemy też mało znane rysunkowe autoportrety Porębskiego z czasów studiów w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Prezentację dopełni żartobliwa analiza psychologiczna charakteru pisma Profesora oraz jego horoskop, sporządzone przez Janinę Kraupe-Świderską.
Pokaz przedstawi nam, także w prywatnym kontekście, postać Mieczysława Porębskiego oraz historię jego przyjaźni. Zobaczymy różne jego oblicza: krytyka, pisarza i muzealnika. A na dalszym planie: aktora, rysownika, logika oraz charyzmatycznego dyrektora Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Istotne jest miejsce ekspozycji – kameralna przestrzeń Biblioteki MOCAK-u, której część stanowią wnętrze wzorowane na krakowskiej pracowni Profesora i jego księgozbiór liczący ponad cztery tysiące woluminów. Te książki – obok „wszystkiego” o sztuce – ujawniają bardzo szeroki zakres zainteresowań Mieczysława Porębskiego: od matematyki i fizyki po filozofię, antropologię i współczesną poezję. Jest to biblioteka wszechstronnego humanisty, interesującego się niemal każdą dziedziną wiedzy. Całości dopełnia kolekcja sztuki Profesora, obejmująca obrazy otrzymane od przyjaciół – najznakomitszych polskich artystów współczesnych.
Archiwum Mieczysława Porębskiego stanowi ważną część zbiorów MOCAK-u. Zgromadzone w nim obiekty dają wgląd w warsztat naukowy tego wybitnego intelektualisty. Inwentaryzowany obecnie zbiór obejmuje robocze wersje artykułów z odręcznymi poprawkami, nagrania wykładów, recenzje wydawnicze, recenzje prac studentów i doktorantów oraz przeźrocza do wykładów. Kolejny zbiór zawiera prywatną korespondencję, świadectwa szkolne i dyplomy uniwersyteckie, fotografie rodzinne oraz oficjalne pisma, dające wgląd w życie codzienne w PRL-u.