OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz//

Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz

15.05.2015 - 31.10.2015

Wystawa w MOCAK-u podkreśla istotną obecność tematu Auschwitz w dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym. Pokazuje, w jaki sposób współcześni artyści z Polski, Izraela i Niemiec interpretują przeszłe wydarzenia. Nie chodzi o prezentowanie sztuki, której tematem jest ogólnie pojęty Holokaust, ale o prace odnoszące się do anus mundi – Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, najbardziej tragicznego symbolu, który wyprodukował człowiek. Wystawa stawia pytania: Czy Auschwitz po śmierci ostatnich świadków stanie się mrocznym i pustym motywem popkultury, czystą prowokacją, disneylandem horroru, czy te obawy są jednak przesadzone? Czy drugie i trzecie pokolenie po Auschwitz czuje odpowiedzialność pamiętania o tych wydarzeniach?

Wystawa Polska – Izrael – Niemcy prezentowana jest w przestrzeni kolekcyjnej, Galerii Alfa oraz w Bibliotece. W przestrzeni kolekcyjnej można zobaczyć główną część wystawy pokazującą obecne myślenie o Auschwitz – prace siedemnastu współczesnych artystów pochodzących z Polski, Izraela i Niemiec.

W części wystawy prezentowanej w Galerii Alfa, która była otwarta od 15 maja do 13 września, pokazywaliśmy kilkadziesiąt prac Yehudy Bacona, ucznia Petera Kiena, który w obozie nauczył go rysunku. Bacon po wojnie został wykładowcą izraelskiej Bezalel Academy (jego uczennicą była Sigalit Landau). Oprócz dzieł Bacona można obejrzeć książki oraz prace polskich i niemieckich artystów takich jak: Willi Geiger, Wolfgang Langhoff, Teo Otto, Lea Grundig, Mascha Kaléko, Jan Baraś-Komski, Joseph Loos, George Zieleziński.

W ramach wystawy od 15 maja do 13 września w Bibliotece MOCAK-u prezentowaliśmy także oryginalne rysunki do pierwszego, francuskiego wydania komiksu Michela Kichki Duxième génération, ce que je n’ai pas dit à mon père. Artysta opowiada w nim historię relacji z ojcem, Henrim, który jako jedyny w rodzinie przeżył obóz Auschwitz. W komiksie Kichki doświadczenia II wojny światowej są ciągle żywe i wywierają znaczący wpływ na wiele aspektów życia rodzinnego, takich jak wychowanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków czy obchodzenie świąt.

W sali audiowizualnej w godzinach 12–16 będzie prezentowana jedna z prac wystawy, film Daniego Gala Jak z oddali [2013, 26 min].

Wystawa Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, zorganizowana wspólnie z Zentrum für verfolgte Künste w Solingen. Prace Yehudy Bacona, Sigalit Landau oraz Michela Kichki stanowiły część wystawy Śmierć nie ma ostatniego słowa. Nikt nie zaświadczy za świadka pokazywanej na początku tego roku w Bundestagu. Jej kuratorem był Jürgen Kaumkötter.

Wystawie towarzyszy katalog, zawierający tekst kuratorki Delfiny Jałowik oraz opisy i reprodukcje prezentowanych w MOCAK-u prac. W związku z wystawą Muzeum wydało także polskie tłumaczenie książki Jürgena Kaumköttera Śmierć nie ma ostatniego słowa, której niemiecka wersja ukazała się nakładem wydawnictwa Galiani Berlin. Publikacja ta zawiera ponad 300 kolorowych reprodukcji i stanowi szeroki przegląd twórczości artystów, którzy w okresie istnienia III Rzeszy znaleźli się w gettach i obozach koncentracyjnych.

W Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie (ul. Stolarska 7) prezentowana była wystawa, towarzysząca ekspozycji w MOCAK-u, Śmierć nie ma ostatniego słowa. Pokazywano prace artystów, którzy przeżyli Auschwitz: Leo Haasa, Fritza Lederera oraz Jerzego Adama Brandhubera, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i pierwszego kuratora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prezentowane prace powstały bezpośrednio po II wojnie światowej. Odnoszą się do okresu pobytu artystów w obozie.

Miejsce:
Poziom -1, sala audiowizualna, Galeria Alfa, Biblioteka MOCAK-u
Data wystawy:
15.05.2015 - 31.10.2015
Wernisaż:
14.05.2015 godz. 18
Artyści:
Yehuda Bacon
Mirosław Bałka
Oskar Dawicki
Dani Gal
Mikołaj Grynberg
Erez Israeli
Rafał Jakubowicz
Vardi Kahana
Michel Kichka
Grzegorz Klaman
Jane Korman
Sigalit Landau
Zbigniew Libera
Marcel Odenbach
Naomi Tereza Salmon
Wilhelm Sasnal
Sarah Schönfeld
Agata Siwek
Łukasz Surowiec
Ernst Volland
Artur Żmijewski
Kuratorzy:
Delfina Jałowik
Jürgen Kaumkötter
Współorganizator wystawy

Center for Persecuted Art  / Zentrum für verfolgte Künste im Kunstmuseum Solingen