Oprowadzanie kuratorskie po wystawie //Polska – Izrael – Niemcy//
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Polska – Izrael – Niemcy
10.06.2015 godz. 17.30
Opublikowano: 01.06.2015
W środę 10 czerwca o godzinie 17.30 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz.
Informujemy, że spotkanie z autorem książki Śmierć nie ma ostatniego słowa Jürgenem Kaumkötterem nie odbędzie w planowanym terminie, tj. 10 czerwca. Przepraszamy.
Wystawa Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz podkreśla istotną obecność tematu Auschwitz w dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym. Pokazuje, w jaki sposób współcześni artyści z Polski, Izraela i Niemiec interpretują przeszłe wydarzenia. Nie chodzi o prezentowanie sztuki, której tematem jest ogólnie pojęty Holokaust, ale o prace odnoszące się do anus mundi – Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, najbardziej tragicznego symbolu, stworzonego przez człowieka.
Wystawa prezentowana jest w przestrzeni kolekcyjnej, sali audiowizualnej, Galerii Alfa oraz w Bibliotece. W przestrzeni kolekcyjnej można zobaczyć główną część wystawy, pokazującą obecne myślenie o Auschwitz – prace dziewiętnastu współczesnych artystów pochodzących z Polski, Izraela i Niemiec. W Galerii Alfa prezentujemy myślenie historyczne o Auschwitz. Po raz pierwszy w Polsce pokazujemy kilkadziesiąt prac Yehudy Bacona, natomiast w Bibliotece MOCAK-u prezentujemy oryginalne rysunki do pierwszego, francuskiego wydania komiksu Michela Kichki Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem swojemu ojcu.
Oprowadzanie z udziałem kuratorów wystawy Delfiny Jałowik i Jürgena Kaumköttera odbędzie się w języku polskim i angielskim. Wstęp w cenie biletu.