OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Pokaz filmu //Brundibár Revisited//

Pokaz filmu Brundibár Revisited

19.09.2015 godz. 16

Opublikowano: 04.09.2015

W sobotę 19 września o godz. 16 zapraszamy na pokaz filmu Brundibár Revisited (reż. Douglas Wolfsperger, 2014). Dokument przedstawia historię odbywających się współcześnie przygotowań do wystawienia dziecięcego spektaklu operowego Brundibár, który miał swoją prapremierę w obozie koncentracyjnym Theresienstadt.

Opera powstała w 1938 roku, a prapremierę miała w roku 1942. W Theresienstadt przebywali wówczas kompozytor Hans Krása i scenograf František Zelenka. Przedstawienie wystawiono w obozie ponad 50 razy. Więzionym dzieciom spektakl dawał szansę chwilowej ucieczki od tragicznej rzeczywistości, dla oprawców  był  jednym ze sposobów na ukrycie prawdziwego oblicza Theresienstadt, które stanowiło element maszyny propagandowej III Rzeszy. Dokument przedstawia podróż członków grupy teatralnej do dawnego obozu.
Dzieciom towarzyszy Greta Klingsberg – jedna z niewielu ocalałych spośród obsady prapremierowego przedstawienia. Greta trafiła do obozu Theresienstadt, mając zaledwie 13 lat. Jak sama wspomina, muzyka była tym, co pomogło jej przetrwać trudny czas – po nieudanej ucieczce z rodzicami do Palestyny w obozie została rozdzielona z siostrą. W operze grała główną rolę. Próby odbywały się w ciemnych pomieszczeniach, bez muzyki. Sami członkowie grupy zmieniali się bardzo często, co wiązało się z regularnymi deportacjami, a nierzadko ze śmiercią dzieci. W 1944 roku Greta wraz z siostrą została przeniesiona do obozu Auschwitz. Tam zaraz po przyjeździe zostały rozdzielone już na zawsze. Po wyzwoleniu obozu Greta uczęszczała do angielskiej szkoły w Pradze, następnie wyemigrowała do Londynu, a w końcu do Jerozolimy, gdzie mieszka do dzisiaj. Zajmuje się śpiewem i tłumaczy. Między innymi przełożyła operę Brundibár na język hebrajski.

Film w 2014 roku został nominowany do Niemieckiej Nagrody Filmowej. Projekcja towarzyszy wystawie Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, prezentowanej w MOCAK-u do 31 października. Trailer >>>

Wstęp wolny. Napisy do filmu będą wyświetlane w języku polskim i angielskim.

Z przykrością informujemy, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w projekcji udziału nie wezmą reżyser Douglas Wolfsperger ani Greta Klingsberg.