//Liban i Płaszów – nowa archeologia//
Diana Lelonek Liban i Płaszów – nowa archeologia
28.04.2017 - 18.06.2017
W prezentowanym na wystawie projekcie Liban i Płaszów – nowa archeologia Diana Lelonek zastanawia się nad skomplikowaną historią dwóch miejsc w Krakowie, które rzadko stają się przedmiotem namysłu. Artystka zagłębia się w bogactwo pozostawionych przez naturę i człowieka śladów, odkrytych przez nią na terenie kamieniołomu Liban i obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Prace Lelonek bazują na procesach, które zachodzą w przyrodzie, oraz na tym, co owe przekształcenia mówią o przeszłości tych obszarów. Artystka poszukuje śladów prehistorii i trudnej nowszej historii, uwzględnia też współczesne sposoby wykorzystania obu miejsc.
W czasie swoich badań Lelonek odkryła i przeniosła do galerii przedmioty tak różne, jak skamieliny z okresu jurajskiego, ślady obozów pracy z czasów II wojny światowej, pozostawione elementy scenografii do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera oraz śmieci porzucone przez odwiedzających te tereny. Wszystkie te elementy z czasem uległy naturalnym procesom erozji. Zostały zrównane przez przyrodę i złożyły się na jedną historię – skamieliny, elementy scenografii i porzucone puszki pełnią funkcję okazów archeologicznych, odkrywanych i poddawanych refleksji. Budują one narrację wokół powojennej mentalności społeczeństwa, są zapisem czasów i przemian. Wskazują również na obecną funkcję tego obszaru – przestrzeni, w której wyraża się pamięć zbiorowa.
Projekt realizowany przez Lelonek ma charakter badawczy, został zainicjowany przez kuratora Gordona MacDonalda specjalnie dla Miesiąca Fotografii w Krakowie. Do momentu otwarcia wystawy artystka mierzyła się z miejscem, jego historią i współczesną funkcją. Wystawa jest zatem pierwszą, chociaż nie ostateczną prezentacją efektów zainteresowania Lelonek tym zagadnieniem oraz tymi terenami.
Wystawa powstała przy współpracy merytorycznej z Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.