OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka to wolność. Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u// we Lwowie

Sztuka to wolność. Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u we Lwowie

09.07.2014 - 24.08.2014

Wystawa Sztuka to wolność była pierwszą prezentacją dzieł z Kolekcji MOCAK-u na Ukrainie. Wybór objął kilkadziesiąt prac wideo oraz fotografii artystów polskich i zagranicznych.

Sztuka od zawsze była motorem zmian społecznych. Artyści ustawicznie testują otaczającą ich rzeczywistość, badając równocześnie obszary wolności w społeczeństwie. Ich sprzeciw wobec zesztywniałych zasad wpływa na przemiany światopoglądowe. Kontakt ze sztuką oraz sam proces tworzenia rozwijają poczucie wolności w aspekcie indywidualnym oraz zbiorowym. Obecna sytuacja na Ukrainie, zwrócenie się większości społeczeństwa w stronę Europy Zachodniej, pokazuje naturalne dążenie jednostki ku wolności. Sztuka współczesna może okazać się w tym przypadku ważnym narzędziem krytyczno-poznawczym.

Kolekcja MOCAK-u jest tworzona od 2010 roku. Obecnie Muzeum posiada w swoich zbiorach niemal 4000 prac 160 artystów polskich i zagranicznych. Celem Kolekcji jest gromadzenie i eksponowanie sztuki polskiej ostatnich 50 lat na tle sztuki światowej. Równie istotna jest popularyzacja dokonań najważniejszych artystów wśród zróżnicowanej grupy odbiorców oraz zmiana przekonania, że sztuka najnowsza jest enigmatyczna i niezrozumiała.

Dyrektor Lwowskiego Pałacu Sztuki Jurij Hnatkowskij w tekście do katalogu towarzyszącego wystawie pisze: „Teraz, gdy Ukraina podjęła już decyzję w sprawie integracji europejskiej, ważne jest, byśmy dowiedzieli się czegoś więcej na temat sztuki współczesnej w Europie. W XX wieku wyszła ona poza granice estetyki i zajęła pozycję, która umożliwia jej definiowanie samej siebie we współczesnym świecie, jej poznawczo-etycznych i społeczno-krytycznych wartości. Sztuka współczesna stała się jedną z sił napędowych dla przemian społecznych i modernizacji”.

Miejsce:
Lwowski Pałac Sztuki
Data wystawy:
09.07.2014 - 24.08.2014
Wernisaż:
08.07.2014 godz. 16
Artyści:
Jerzy Bereś
Bernhard Johannes Blume
Josef Dabernig
Oskar Dawicki
Andrzej Dłużniewski
Alexander Honory
Lukáš Houdek
Leopold Kessler
Ragnar Kjartansson
Karolina Kowalska
Ane Lan
Zbigniew Libera
Natalia LL
Géza Perneczky
Józef Robakowski
Beat Streuli
Petr Štembera
Krzysztof Wodiczko
Artur Żmijewski
Kurator:
Monika Kozioł
Koordynator:
Natalija Kosmolinska

Partnerzy wystawy:

Lwowska Rada Obwodowa
Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa

 

Magazyn artystyczny Az-art