OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Trudne doświadczenia na sobie i innych// (Kolekcja MOCAK-u)

VALIE EXPORT Trudne doświadczenia na sobie i innych (Kolekcja MOCAK-u)

od 29.06.2023

VALIE EXPORT (1940) to jedna z najważniejszych artystek swojego pokolenia. Jest prekursorką sztuki konceptualnej, performansu i filmu. Jej twórczość analizuje teorie feministyczne i podaje w wątpliwość normy obyczajowe. Charakteryzuje ją przewrotność i wiara w zmianę panujących stosunków społecznych poprzez sztukę.

Metanoia to autorski wybór 29 prac wideo z lat 1966–2010. Greckie słowo „metanoia” zawarte w tytule oznacza przemianę duchową i mentalną. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła artystki i ukazuje szeroki zakres jej twórczości, zarówno pod względem medialnym, jak i tematycznym.

Na wystawie pokazujemy wybór 10 filmów. Intencją jest przedstawienie przekroju twórczości artystki w układzie chronologicznym. Prezentowane prace z lat 1966–2008 obejmują: filmy eksperymentalne, wideoperformansy, wideopoematy, akcje w przestrzeni publicznej oraz zapis performansu z Biennale w Wenecji w 2007 roku.

MOCAK zakupił do swojej Kolekcji zestaw filmów VALIE EXPORT Metanoia w ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsce:
Budynek A, poziom -1
Wernisaż:
29.06.2023 godz. 18
Artystka:
VALIE EXPORT
Kuratorka:
Dominika Mucha