//If You Shoot One of Them//
Marta Deskur, Manju Pavadai If You Shoot One of Them
18.10.2013 - 19.01.2014
Wystawa If You Shoot One of Them w Galerii Beta to podsumowanie rocznego projektu Marty Deskur. Jego najważniejszym elementem był film dokumentalno-fabularny, którego główną bohaterką jest poznana przez artystkę w czasie podróży do Indii Manju Pavadai. Marta i Manju poznały się w bibliotece w Auroville, które zostało stworzone jako miejska utopia mająca połączyć modernistyczne dążenia świata zachodniego z aspektem duchowym złożonej kultury Półwyspu Indyjskiego. Podczas drugiego spotkania Manju poprosiła Martę, by ta zabrała ją ze sobą do Polski.
Tytuł wystawy został zaczerpnięty z notatek Manju. Wyrwane z kontekstu zdanie pozwala na wiele możliwych odczytań. Słowo „shoot” może tu oznaczać zarówno naciśnięcie spustu migawki, jak i strzał z pistoletu. Umieszczenie go w tytule wskazuje na poszukiwanie przez polską współczesną artystkę sposobu na zinterpretowanie i zrozumienie kobiety pochodzącej z odmiennego obszaru kulturowego.
Przestrzeń wystawy była skonstruowana w oparciu o diadyczny układ Galerii, przez co zostały podkreślone skomplikowane relacje między Wschodem a Zachodem, reprezentowane przez Martę i Manju. Wystawa koncentrowała się na różnych strategiach empatii – od „wcielania się”, poprzez próby naśladowania, aż po mechanizmy projekcyjne, których efektem może stać się powielanie klisz. Na wystawie prezentowane były filmy nakręcone w czasie podróży Deskur do Indii oraz z pobytu Manju w Polsce, a także obiekty, w tym notatki obu kobiet podkreślające trudności pojawiające się w trakcie prób przekładu i zrozumienia cudzego idiomu.
Marta Deskur – urodzona w 1962 roku w Krakowie. Artystka sztuk wizualnych. We wczesnym okresie twórczości realizowała prace malarskie, od lat 90. zajmuje się fotografią i sztuką wideo. Tworzy instalacje multimedialne. W latach 1983–1988 studiowała na École des Beaux-Arts, Aix-en-Provence we Francji. Mieszka i pracuje w Paryżu oraz w Krakowie.
W swojej twórczości porusza temat bliskości i pokrewieństwa zarówno rodzinnego, jak i duchowego. Bada relacje pomiędzy bliskimi sobie osobami znajdującymi się w różnych typach zależności: matka – dziecko, rodzeństwo, przyjaciele, kochankowie.
Prace Marty Deskur znajdują się między innymi w zbiorach: Ludwig Museum Budapeszt, (Węgry), Location One Gallery NY, (USA), Minoriten Kultur Graz, Austria, Sonje Museum of Contemporary Arts Collection (Korea), Museum Bochum (Niemcy), Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, ING Fundacja Sztuki Polskiej , Warszawa, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, MOCAK-u Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Manju Pavadai – urodzona w 1979 roku w wiosce Kottakarai, w stanie Tamil Nadu w Indiach, jako trzecia z sześciorga rodzeństwa. Rodzice do czasu założenia eksperymentalnego miasta Auroville byli rolnikami. W latach 60. rodzina Manju sprzedała ziemię nowo przybyłym aurovillanom. Do szkoły podstawowej uczęszczała w Kottakarai. Ukończyła kilka klas z językiem tamilskim. Mając około 20 lat, zaczęła uczęszczać do szkoły utworzonej przez wspólnotę Auroville, gdzie uczyła się języka angielskiego – ukończyła prawdopodobnie dwie klasy. Potem pracowała jako pomoc domowa w rodzinie należącej do wspólnoty Auroville, gdzie poznała swojego przyszłego męża, Hindusa adoptowanego przez amerykańską rodzinę. Po pewnym czasie mąż ją opuścił. Przez kilka lat pracowała w aurovillskiej fabryce tkanin, gdzie malowała materiały w technice batiku, a następnie w Bibliotece Auroville, sprzątając, odkurzając i oprawiając książki. W roku 2013 przyjechała do Polski.