Wykłady mistrzowskie w ramach Off Camera Pro Industry: Andrzej Wajda i Jerzy Stuhr
Wykłady mistrzowskie w ramach Off Camera Pro Industry: Andrzej Wajda i Jerzy Stuhr
09.05.2014 godz. 15
Opublikowano: 14.04.2014
9 maja w MOCAK-u odbędą się dwa mistrzowskie wykłady w ramach Off Camera Pro Industry. O godzinie 15 zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Wajdą, a o godzinie 17.30 z profesorem Jerzym Stuhrem.
Andrzej Wajda opowie o powstawaniu filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei. Reżyser w swoim najnowszym filmie przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Wajda wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy, próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Scenariusz do filmu napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.
Spotkanie z Jerzym Stuhrem poprowadzi Tomasz Raczek. Będzie ono dotyczyło festiwalowej obecności Profesora (podczas 7. edycji Off Plus Camery wystąpi w nowej roli – przewodniczącego międzynarodowego jury Konkursu Głównego Wytyczanie drogi) oraz jego nowego filmu Obywatel (premiera już jesienią).
Jerzy Stuhr – jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów teatralnych i filmowych, reżyser teatralny i filmowy, intelektualista, pedagog, profesor w dziedzinie sztuk teatralnych, autor książek, wielokrotny juror i laureat wielu nagród na festiwalach filmowych polskich i zagranicznych. Tworzy i pracuje w Polsce i we Włoszech, od 1998 członek Europejskiej Akademii Filmowej. Twórca filmów autorskich: Spis cudzołożnic (1994), Historie miłosne (1997), Tydzień z życia mężczyzny (1999), Duże zwierzę (2000), Pogoda na jutro (2003), Korowód (2007), jesienią wejdzie na ekrany jego nowy film Obywatel (2013). Krakowianin, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (1970) oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1972), gdzie był także dwukrotnie rektorem, wykładał we Włoszech. Początkowo związany z krakowskim Teatrem STU, następnie ze Starym Teatrem, później Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, nieprzerwanie z teatrem telewizji, obecnie występuje w warszawskim Teatrze Polonia. Współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami teatralnymi: Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, czy filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Feliksem Falkiem, Agnieszką Holland, Jerzym Machulskim, a także z reżyserami włoskimi: Nannim Morettim, Guido Chiesą, Luną Manfredi. Laureat wielu prestiżowych nagród, zarówno za role sceniczne, jak i filmowe. W Polsce otrzymał między innymi nagrodę filmową Orzeł (2006) za rok 2005, nagrodę za całokształt twórczości na festiwalu Camerimage w Łodzi (2007), Złotą Kaczkę: najlepszy aktor 50-lecia w (2007) oraz Nagrodę Specjalną Złota Kaczka 100-lecia Polskiego Kina w kategorii Aktor Komediowy Stulecia(2008), nagrodę Złote Berło (2012) Fundacji Kultury Polskiej i wiele innych. We Włoszech odebrał nagrodę Nastro d’argento (1998), nagrodę im. Roberta Bressona w Wenecji na 62. MFF (2005), nagrodę na festiwalu filmów krótkometrażowych w Wenecji (2006) i w Brindisi (2007), Anioła Kariery za całokształt w Terni (2012) oraz ostatnio prestiżową Pegaso d’Oro w Pescarze (2013).
Off Camera Pro Industry to specjalny program wydarzeń branżowych, który już po raz drugi jest częścią Festiwalu Off Plus Camera.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy odebrać bezpłatny bilet wstępu w Centrum Festiwalowym.
Szczegółowe informacje: OFF PLUS CAMERA, Off Camera Pro Industry
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Jest imprezą coroczną, mającą miejsce w Krakowie i organizowaną jako część miejskiego projektu Sześć Zmysłów.
OFF PLUS CAMERA to święto oryginalnych i pełnych wyobraźni dzieł filmowych w najlepszym wydaniu. Festiwal został stworzony z myślą o inspirowaniu dyskusji i wymiany poglądów. Aby oddać sprawiedliwość niezależnemu charakterowi pokazywanych na festiwalu filmów, znakomita większość projekcji festiwalowych odbywa się w małych i średnich kinach Krakowa. Pomysł ten zrodził się z chęci uczczenia małych kin studyjnych i Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które były ostoją kina artystycznego w latach komunistycznej opresji. Aż do lat dziewięćdziesiątych miejsca te służyły spotkaniom polskich kinomanów i intelektualistów, a obecnie można zaobserwować ich renesans. Festiwal oferuje też liczne wykłady, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne i wydarzenia muzyczne. >>>