//Niewidzialni/niewidzialne// - spotkanie
Niewidzialni/niewidzialne - spotkanie
16.06.2012 godz. 17.00
Opublikowano: 02.06.2012
W sobotę 16 czerwca o godzinie 17.00 w MOCAK-u odbędzie się spotkanie dotyczące projektu społeczno-artystycznego Niewidzialni/niewidzialne - Pozdrowienia z Twierdzy Kraków! realizowanego w ramach 4. Grolsch Art Boom Festival.
Projekt stawia pytanie o istnienie współczesnych, metaforycznie rozumianych fortyfikacji Krakowa. O ile ślady dawnych austriackich fortyfikacji wydają się być czymś łatwym do zlokalizowania, o tyle współczesne forty, pomimo iż wpływu na życie mieszkańców Krakowa, są często niewidoczne. Na ile idea stojąca za budową twierdzy (uniemożliwianie dostępu, odgradzanie, obrona) jest nadal żywa? Chcemy odpowiedzieć na pytanie, czy współczesny Kraków jest twierdzą, a jeśli tak, to dla kogo? Planujemy przyjrzeć się tkance miejskiej, zbadać ją pod kątem istniejących w jej w ramach barier społecznych. Interesują nas zarówno fizyczne jak i symboliczne przeszkody uniemożliwiające dostęp, partycypację, obecność określonych grup społecznych w ramach przestrzeni publicznej. Projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii i wpisuje się w rozwijający się GPS Art. Głównym bohaterem projektu będzie grupa krakowskich seniorów (lecz nie tylko), którzy wezmą udział w warsztatach na temat wykorzystania technologii GPS w sztuce, a następnie wykorzystując urządzenia GPS, zmapują fragmenty miasta postrzegane przez nich jako twierdze. Wizualizacja współczesnych krakowskich twierdz zostanie wydrukowana na pocztówkach, które uczestnicy roześlą do dowolnie wybranych miejsc.
W spotkaniu wezmą udział m.in. Krzysztof Mazur i Elżbieta Sala.
Krzysztof Mazur (ur. 1970) – artysta multimedialny, prekursor sztuki interaktywnej w Polsce, ukończył Pracownię Mulitmedialną (na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) oraz filozofię w Instytucie Filozofii UJ. Uczestniczył w wystawach zbiorowych: WRAŻLIWOŚĆ MULTIMEDIALNA SZTUKA GLOBALNA (Bunkier Sztuki Maj 1996, Kraków), INTERAKCJE MULTIMEDIALNE(Bunkier Sztuki Kraków 9-19.10.1997), ARSMEDIALE (Bunkier Sztuki Kraków 21-27.11.2001). Autor publikacji poświęconych sztuce interaktywnej, w tym książkiPodmiotowość dzieła sztuki interaktywnej (Art-Tekst, Kraków 2003).