OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Aktywne czytanie. //Kocyk//

Aktywne czytanie. Kocyk

24.02.2024 godz. 12

Opublikowano: 16.01.2024

W sobotę, 24 lutego, o godzinie 12 z­­apraszamy dzieci do szóstego roku życia wraz z opiekunami na aktywne czytanie książki pod tytułem Kocyk autorstwa Miguela Gouveii z ilustracjami Raqueli Cataliny (Wydawnictwo Kropka, 2020).

Na warsztatach pochylimy się nad wywodzącą się z tradycji żydowskiej historią o Józku i jego kochającym dziadku, który swój talent krawiecki wykorzystuje, by przekształcić dziecięcy kocyk w części garderoby na kolejne etapy dorastania wnuka. Stanie się ona pretekstem do rozmowy o czułości.

Podczas Aktywnego czytania wspólną lekturę uzupełniają zabawy angażujące zmysły początkujących czytelników. Proces czytania jest przeplatany krótkimi działaniami plastycznymi, ruchowymi i sensorycznymi, które pomagają uczestnikom zanurzyć się w opowieści. Dzięki zajęciom mają oni okazję nie tylko zapoznać się z pięknie ilustrowanymi historiami, ale także dostrzec w książce możliwość przeżycia przygody.

Miguel Gouveia w 2001 roku zaczął uczyć dzieci i od tamtej pory opowiada historie. W 2008 wraz ze swoją drugą połówką założył wydawnictwo Bruaá Editora. W 2010, po obronie pracy magisterskiej „Książki i literatura dziecięco-młodzieżowa” na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, porzucił nauczanie na rzecz pracy twórczej, poświęcając się całkowicie edytorstwu, tłumaczeniu i opowiadaniu historii.

Raquel Catalina to hiszpańska ilustratorka, która kształciła się artystycznie w rodzinnym Madrycie i w Walencji. W 2018 roku została wybrana do udziału w Ilustrarte (Międzynarodowym Biennale Ilustracji Książkowej dla Dzieci) i do Iberoamerykańskiego Katalogu Ilustracji. Wystawiała swoje prace na Targach Książek Ilustrowanych w Walencji, współpracuje z licznymi wydawnictwami.

Wydawnictwo KROPKA jest imprintem Wydawnictwa Marginesy działającym od 2020 roku. Jego misją jest wydawanie mądrych i pomysłowych książek dla dzieci, pięknie ilustrowanych, takich, które pobudzają ciekawość, próbują odpowiedzieć na dziecięce pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają wiedzę o świecie, uczą tolerancji i otwartości, poszerzają słownictwo, opowiadają historie i – przede wszystkim – sprawiają frajdę!

Opłata za udział wynosi 20 zł od dziecka*. Bilet uprawnia do zwiedzania Muzeum w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona. Muzeum zapewnia materiały. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem edukacja@mocak.pl. W zgłoszeniu należy podać liczbę zainteresowanych, a w przypadku dzieci także ich wiek.

* Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ oraz krakowskiej Karty N wstęp 2 zł.

Zapraszamy również na zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym Aktywne śpiewanie.