OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Biblioteka Mieczysława Porębskiego

Biblioteka Mieczysława Porębskiego

W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.

Profesor Mieczysław Porębski już wiele lat temu wyraził chęć przekazania swojej biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Kiedy Muzeum powstało, wrócił do tego pomysłu i przekazał instytucji krakowską część swojego księgozbioru, to jest ponad pięć tysięcy woluminów.

Książki, które Profesor zbierał przez całe życie, odzwierciedlają jego naukowe i artystyczne pasje. Znaczną część księgozbioru stanowią pamiątki czy też świadectwa podróży Profesora. Nie są to wyłącznie książki, lecz także przywożone z Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec czy Rosji przewodniki po muzeach i katalogi wystaw, foldery oraz biuletyny galerii i instytucji sztuki – często opatrzone krótkimi notatkami bądź komentarzami. Powstały w ten sposób księgozbiór tworzy bibliotekę wszechstronnego humanisty, interesującego się niemal każdą dziedziną wiedzy.

Książki przekazane przez Profesora Porębskiego zostały zgromadzone w pomieszczeniu, którego aranżacja nawiązuje do wnętrza gabinetu w jego krakowskim mieszkaniu. Projekt aranżacji wnętrz przygotował syn Profesora – prof. Jerzy Porębski. Oprócz książek w Bibliotece znajdują się obrazy, w większości autorstwa przyjaciół Profesora: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna, a także Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Osoby zainteresowane dziełem naukowym Profesora mogą skorzystać ze zbioru wszystkich publikacji napisanych przez Mieczysława Porębskiego – książek i tekstów rozproszonych w monografiach, czasopismach czy katalogach.