OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czas na sztukę// (6)

Czas na sztukę (6)

31 października 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Czas na sztukę. Uczestniczący w nim seniorzy zapoznali się z wystawami czasowymi: Juliana Opiego i Mikołaja Smoczyńskiego oraz wystawą prac z Kolekcji MOCAK-u Instalacja czy obiekt?. Spotkanie miało charakter interaktywnego oprowadzania.

Podczas oglądania wystaw uczestnicy zostali zaproszeni do samodzielnego interpretowania prac i dyskusji na ich temat. Mieli także okazję do rozmowy z konserwatorką sztuki współczesnej, która aktywnie uczestniczyła w powstawaniu instalacji prezentowanych na wystawie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły prace Oskara Dawickiego Aleja gwiazd (2007), Teresy Murak Trzeci zasiew (1973/2014) oraz praca Wszystko jedno Kateřiny Šedy (2005).

Uczestnicy otrzymali materiały z pytaniami zapraszającymi do zajęcia stanowiska w wybranych kwestiach. Na pytanie: „o czym według Pani/Pana opowiada praca Kateřiny Šedy?”, odpowiadano między innymi: „o przemijaniu”, „o życiu po depresji” oraz że „jest to próba zatrzymania w pamięci – przemijającej – przedmiotów stanowiących odniesienie do lat młodości, dojrzałości”. Podobne emocje budziła praca Roberta Kuśmirowskiego bez tytułu (2009). Doceniono także dzieła Juliana Opiego, wskazując na ich „wieloznaczność i szerokie możliwości interpretacji” oraz na wypracowanie przez artystę „pracochłonnego, ale bardzo efektownego stylu”.

Prowadzenie: Karina Jarzyńska, Zofia Kerneder