OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dzień Wolnej Sztuki 2013

Dzień Wolnej Sztuki 2013

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day, która opiera się na przekonaniu, że muzea czy galerie można zwiedzać powoli, skupiając się tylko na kilku wybranych eksponatach. Celem akcji jest zachęcenie odbiorców sztuki do stworzenia własnej metody zwiedzania muzeum, a także uświadomienie, że każde dzieło niesie ze sobą treść i pewną historię, którą można odkryć, zatrzymując się przy nim na dłużej niż na przeciętne osiem sekund.

27 kwietnia 2013 roku w MOCAK-u odbyła się druga edycja Dnia Wolnej Sztuki, podczas której zwiedzający skupili się na pięciu wcześniej wybranych z Kolekcji MOCAK-u oraz wystaw czasowych pracach.

Były to: Wszystkie pociski są jednym pociskiem Zofii Kulik, Interpretacja V. 19 przedmiotów, które powinieneś znać Hanny Łuczak, Maszyna do spiekania solarnego Markusa Kaysera, Las husula extrans („Oczerki historii CCCP, IX–XIII ww”) Zbigniewa Makowskiego i Zielona ściana, jej obraz, jej iluzja i jej wizerunek Jarosława Kozłowskiego.

Zgodnie z zasadami akcji przy każdej pracy czekał wolontariusz, który zadawał pytania mające pomóc w samodzielnej interpretacji. Zwiedzający mieli również okazję wykonać kilka zadań praktycznych. Na białej ścianie przy pracy Jarosława Kozłowskiego pojawiło się mnóstwo zapisanych kolorowych kartek papieru, natomiast w oparciu o przykryte przedmioty Hanny Łuczak powstał rysunek.

Po godzinie zwiedzania uczestnicy Dnia Wolnej Sztuki spotkali się w kawiarni MOCAK-u, aby podzielić się wrażeniami oraz twórczo przetworzyć reprodukcje książki Zbigniewa Makowskiego.