OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Najlepiej w życiu ma Twój kot// – listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza – spotkanie wokół książki

Najlepiej w życiu ma Twój kot – listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza – spotkanie wokół książki

08.12.2016 godz. 18

Opublikowano: 23.11.2016

MOCAK i Wydawnictwo Znak zapraszają w czwartek 8 grudnia o godzinie 18 na rozmowę dotyczącą korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza z okazji wydania książki Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy. W spotkaniu wezmą udział: Teresa Walas, Tomasz Fiałkowski i Marcin Wicha. Prowadzenie: Łukasz Wojtusik. Fragmenty listów przeczytają aktorzy Starego Teatru: Ewa Kaim i Marcin Czarnik.

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie” – pisze z Zakopanego przyszła noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz Kot w pustym mieszkaniu.

Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. „Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie” – mówiła.

W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach.

Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

Teresa Walas − literaturoznawca, krytyk literacki. Profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprzyjaźniona z Wisławą Szymborską, towarzyszyła jej w Sztokholmie podczas wręczania Nagrody Nobla. Członek Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Tomasz Fiałkowski – dziennikarz, krytyk literacki, edytor, publicysta. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor kilkuset wywiadów z pisarzami, tekstów krytycznoliterackich i recenzji, poświęconych polskiej i światowej literaturze. Redaktor książki Najlepiej w życiu ma Twój kot.

Marcin Wicha – grafik, projektuje plakaty i okładki. Publikował między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie”, „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Napisał kilka książek dla dzieci i jedną dla dorosłych (Jak przestałem kochać dizajn). Na spotkaniu opowie o stronie wizualnej korespondencji – wyklejanek i kartek pocztowych, które Szymborska i Filipowicz do siebie wysyłali.


Organizator: Wydawnictwo Znak


Partnerzy: Fundacja Wisławy Szymborskiej i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK