OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Sztuka opowieści #1. Marina Abramović, //Pokonać mur. Wspomnienia//

Sztuka opowieści #1. Marina Abramović, Pokonać mur. Wspomnienia

06.04.2019 godz. 18

Opublikowano: 15.03.2019

W sobotę 6 kwietnia o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie z cyklu Sztuka opowieści. Książka, o której będziemy rozmawiać, to Pokonać mur. Wspomnienia Mariny Abramović w przekładzie Anny Bernaczyk i Magdaleny Hermanowskiej (Rebis, Poznań 2018). Lektura jest dostępna w Bibliotece MOCAK-u.

Pokonać mur to autobiografia rozpoczynająca się od doświadczenia trudnych lat dorastania w Jugosławii, wyzwolenia z domu opresyjnej matki i wiecznego niedocenienia sztuki niematerialnej przez polityków i decydentów. Opowieść o ponad pięciu latach spędzonych na mieszkaniu w furgonetce i podróżach po różnych kontynentach, fotografie z przebiegu najważniejszych performansów, niecodzienna miłość i codzienna praca – to wszystko składa się na niezwykły autokomentarz artystki, która bada możliwości własnego ciała: granice bólu, wytrzymałości i strachu. Lektura tej książki zaskakuje, ponieważ inspiruje do poświęcenia całego życia sztuce – bezkompromisowej, niezależnej i frywolnej.

 

Sztuka opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. Podczas pierwszej odsłony cyklu skupimy się na obrazie artystek w prozie pisanej przez kobiety.

Prowadzenie: Joanna Łępicka – studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tworzy scenariusze animacji, pisze wiersze i prozę.

 

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece MOCAK-u.
Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.

Kolejne spotkania: