OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Anioły Winnicotta i obłoki Mannocciego. Psychoanalityczna refleksja na temat Zwiastowania//. Wykład Jan Abram

Anioły Winnicotta i obłoki Mannocciego. Psychoanalityczna refleksja na temat Zwiastowania. Wykład Jan Abram

18.04.2015 godz. 18

Opublikowano: 07.04.2015

W sobotę 18 kwietnia o godzinie 18 zapraszamy na wykład Jan Abram poświęcony współczesnej ikonografii Zwiastowania w kontekście teorii Donalda W. Winnicotta. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Psychoanaliza i sztuka organizowanego przez Dział Edukacji MOCAK-u we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoanalitycznym.

Zwiastowanie jest wiodącym tematem twórczości włoskiego artysty Lino Mannocciego. Psychoanalityk Donald Winnicott koncentruje się na diadzie matka – niemowlę i pokazuje, w jaki sposób ta wczesna relacja kształtuje self. Zwyczajne oddanie wystarczająco dobrej matki sprzyja pierwotnej kreatywności dziecka od początku życia. Te pojęcia, wprowadzone przez Winnicotta, mające centralne znaczenie dla klinicznej psychoanalizy, zarazem wiążą się z tematyką emanującą z pisarstwa i malarstwa Mannocciego.

Wykład Jan Abram, osadzony w kontekście dawnych drzeworytów i kwasorytów, będących źródłem inspiracji dla ostatnich monotypów Mannocciego, stanowi psychoanalityczną refleksję na temat podobieństw między kliniczną psychoanalizą a twórczą pracą artysty. Ma on na celu rzucić światło na pewne ukryte elementy Zwiastowania, które mają związek z nieświadomością i jednostkowym rozwojem emocjonalnym człowieka.

dr Jan Abram – profesor Uniwersytetu w Essex, angielska psychoanalityczka, prowadzi prywatną praktykę w Londynie. Jest analitykiem szkoleniowym i superwizorem w Brytyjskim Towarzystwie Psychoanalitycznym. Autorka licznych publikacji, między innymi książki The Language of Winnicott (1996; 2007), oraz redaktorka pracy zbiorowej Donald Winnicott Today (2013).

 

Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim. Uczestnikom spotkania zostanie udostępnione tłumaczenie na język polski.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem jarzynska@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 29.