OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Audycja o sztuce//. Yasumasa Morimura / Diego Velázquez

Audycja o sztuce. Yasumasa Morimura / Diego Velázquez

18.07.2017 godz. 12

Opublikowano: 17.07.2017

MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u. Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.

Od 18 do 21 lipca o godzinie 12 Katarzyna Wincenciak z Działu Zbiorów będzie opowiadać o pracy Yasumasy Morimury.

Katarzyna Wincenciak – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy projektach digitalizacji archiwów artystycznych. Od 2011 roku pracuje w MOCAK-u. Koordynatorka i kuratorka wystaw. Zajmuje się teorią archiwum i badaniami nad wizualnością. Pasjonatka ogrodnictwa, stolarz amator.

Yasumasa Morimura
(1951, Japonia)
Żyjąc w królestwie malarstwa (malarz)
2013, wydruk chromogeniczny / płótno

Artysta prowadzi dialog z Pannami dworskimi Diega Velázqueza, wykorzystując podobne zabiegi, jak te użyte w oryginale – odbicia lustrzane, ukazanie sceny z niestandardowej perspektywy, umieszczenie na obrazie własnego autoportretu. Prace z tej serii nabierają charakteru inscenizacji teatralnej. Yasumasa Morimura przedstawia widzowi bohaterów obrazu, w których sam się wciela – króla, królową, malarza, księżniczkę – oraz wplata oryginalne dzieło w zaproponowaną przez siebie narrację.