OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z artystami z Kolekcji MOCAK-u//. Muntean/Rosenblum

Czwartki z artystami z Kolekcji MOCAK-u. Muntean/Rosenblum

30.12.2021 godz. 11–19

Opublikowano: 03.11.2021

W związku z 10. rocznicą otwarcia MOCAK-u rozpoczęliśmy nowy cykl pokazów filmowych zatytułowany Czwartki z artystami z Kolekcji MOCAK-u. W ramach projektu w każdy czwartek pokazujemy wywiady z artystami, których prace znajdują się w naszych zbiorach.

W listopadzie oraz grudniu prezentujemy wywiad z Markusem Munteanem i Adi Rosenblum, którzy tworzą duet Muntean/Rosenblum. Artyści opisują najważniejsze elementy składające się na ich twórczość malarską, wymieniają źródła inspiracji. W 2018 roku prace Munteana/Rosenblum były prezentowane na ich indywidualnej wystawie w MOCAK-u. Obecnie dwa obrazy, stanowiące część zbiorów Muzeum, można oglądać na ekspozycji Współczesne modele realizmu.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w sali audiowizualnej w godzinach otwarcia Muzeum.

Muntean/Rosenblum >>
Markus Muntean (1962, Austria)
Adi Rosenblum (1962, Izrael / Austria)

Malarstwo, rysunek, film, instalacja, akcje performatywne. Działający od 1992 roku duet artystyczny tworzy monumentalne kompozycje opatrzone podpisami – cytatami z lajfstajlowych magazynów, bądź literatury. Bohaterami ich obrazów są młodzi ludzie, których portrety artyści malują na podstawie fotografii modowych z czasopism. Komponowane w nawiązaniu do ikonografii klasycznej, pełne patosu, dwuznaczne sceny stawiają pytanie o możliwość istnienia duchowości we współczesnym świecie. Nieujawniony pozostaje zakres współpracy duetu, nie można bowiem stwierdzić, kto stworzył konkretny element dzieła.