OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją online//. Krzysztof Wodiczko | #MOCAKonline!

Czwartki z Kolekcją online. Krzysztof Wodiczko | #MOCAKonline!

22.04.2021 godz. 20

Opublikowano: 01.04.2021

Czwartki z Kolekcją to projekt, w ramach którego w każdy czwartek – dzień darmowego wstępu na wystawy Kolekcji MOCAK-u – w sali audiowizualnej mogliście zobaczyć wybrane prace wideo z Kolekcji Muzeum. W ramach akcji #MOCAKonline przenosimy pokazy do internetu!

W kwietniu oraz w maju w ramach kolejnej edycji projektu Czwartki z Kolekcją prezentujemy dokumentację projekcji publicznej Krzysztofa Wodiczko, która odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie w 1996 roku.

Wszystkie tego rodzaju prace artysta poprzedza researchem społecznym, którego celem jest odkrycie najbardziej traumatycznych aspektów życia w danym mieście. W krakowskiej projekcji Wodiczko oddał głos osobom zmuszonym do radzenia sobie z uzależnieniami, przemocą w rodzinie i nietolerancją. Mównicą stała się wieża ratuszowa, a publiczność mogła usłyszeć o problemach, od których zwykle ucieka. Przez połączenie gestykulacji z symbolicznymi rekwizytami historie konkretnych ludzi nabierają uniwersalnego charakteru. Intencją artysty jest rozbudzenie wrażliwości społecznej oraz uwolnienie ofiar od traumy.

Ta odsłona Czwartków z Kolekcją jest zapowiedzią projektu Krzysztofa Wodiczko Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym, który jest planowany na maj 2021 roku.

Pokazy dokumentacji projektu Wieża ratuszowa, Kraków będą dostępne w każdy czwartek kwietnia i maja między 20 a 20.50 w formie live streamu na kanale YouTube Muzeum. Czas trwania filmu to około dwunastu minut (zostanie odtworzony czterokrotnie).