OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Kino letnie w MOCAK-u 2018

Przejdź do wystawy

Kino letnie w MOCAK-u 2018

Opublikowano: 08.06.2018

Przez całe wakacje zapraszamy na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy Ojczyzna w sztuce. Pokazy odbywają się w piątki o godzinie 21 w podcieniach MOCAK-u od 29 czerwca do 31 sierpnia.

Wstęp wolnyWszystkie filmy z polskimi napisami.

Każda z projekcji zostanie poprzedzona wstępem dotyczącym ukazywania ojczyzny w kinie, opracowanym przez filmoznawcę Adriana D. Kowalskiego.

Temat ojczyzny jest obecny w filmie od samych jego początków, choć przez twórców był traktowany różnie, w zależności od potrzeb – najczęściej wiązano go z bieżącą polityką i nastrojami społecznymi. W tegorocznym programie kina letniego towarzyszącego wystawie Ojczyzna w sztuce proponujemy inne spojrzenie na tę problematykę. Prezentowane filmy ukazują starcia jednostki z różnymi ojczyznami – zarówno „małymi”, jak i „dużymi”. To właśnie w tych prywatnych, ukazywanych przez reżyserów zmaganiach z pojęciem ojczyzny formułują się jej rzeczywiste, o wiele bliższe życiu i codzienności definicje.


29 czerwca, piątek, godz. 21
Imigranci 
Dheepan
2015
reż. Jacques Audiard
1 godz. 50 min

Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik organizacji Liberation Tigers of Tamil Eelam i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko. Z obcą kobietą i jej dzieckiem, udając rodzinę, uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do Europy, będącej szansą na lepszą przyszłość. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych. Scenariusz oparty został częściowo na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana Jesythasana. Debiutujący jako aktor Jesythasan w bardzo przekonujący sposób wcielił się w rzekomego ojca rodziny, który w pewnym momencie zaczyna odczuwać odpowiedzialność za przyszywaną żonę i córkę. Audiard bardzo starannie kreśli portret psychologiczny bohatera, a dobrze napisane dialogi, wypowiadane przez świetnych wykonawców, składają się na dzieło trzymające w napięciu do ostatniej sceny. Film Audiarda to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. Reżyser przygląda się jednak również rodzinie – więziom między jej członkami oraz problemom, z którymi wspólnymi siłami muszą się mierzyć. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.

Zdobywca Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2015 roku.

Zwiastun >>


 

6 lipca, piątek, godz. 21
Mandarynki 
Mandariinid
2013
reż. Zaza Urushadze
1 godz. 30 min

Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w części sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – Markus (Elmo Nüganen) i jego sąsiad Ivo (Lembit Ulfsak). Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną. Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowy, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w okolicy przybiera jednak na sile. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda (Giorgi Nakashidze). Nie zważając na niebezpieczeństwo, zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko (Mikhail Meskhi). Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?

Zdobywca Nagrody Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2013 roku.

Zwiastun >>


 

13 lipca, piątek, godz. 21
Pogorzelisko 
Incendies
2010
reż. Denis Villeneuve
2 godz. 10 min

Jeanne i Simon Marwanowie, rodzeństwo, w czasie odczytywania przez notariusza ostatniej woli ich matki otrzymują dwie koperty: jedną dla ich ojca, którego uważali za zmarłego, a drugą dla brata, o którego istnieniu nie mieli pojęcia. Jeanne odnajduje w tym klucz do milczenia matki na kilka tygodni przed śmiercią. Decyduje się natychmiast wyjechać na Bliski Wschód, by poznać nieznaną dotąd przeszłość swojej rodziny. Simon nie przywiązuje początkowo tak wielkiej wagi do testamentu matki, jednak po pewnym czasie rusza za siostrą. Wkrótce poznają rozdzierającą serce historię matki i odkrywają tragiczne przeznaczenie wykute przez wojnę i nienawiść oraz… niesamowitą odwagę tej wyjątkowej kobiety.

Zdobywca nagrody głównej Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2010 roku, nagrody głównej Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2010 roku, nagrody  ubliczności na Sopot Film Festiwal 2011. Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 2011 roku.

Zwiastun >>


 

20 lipca, piątek, godz. 21
Sieranevada 
2016
reż. Cristi Puiu
2 godz. 53 min

Po co spotyka się każda rodzina? Z miłości? Z obowiązku? Żeby sobie wygarnąć? Sieranevada, najnowszy film w reżyserii Cristiego Puiu to pełen czarnego humoru komediodramat o rodzinnej uroczystości z nieoczekiwanym finałem. To przenikliwa wiwisekcja relacji między bliskimi oraz refleksja nad codziennymi kłamstwami i niedopowiedzeniami, tworzącymi fundament każdej rodziny. Bukareszt. W sobotnie przedpołudnie 40-letni lekarz wraz z żoną udaje się na rodzinną uroczystość ku pamięci zmarłego 40 dni wcześniej ojca. Gdy krewni czekają na spóźniającego się kapłana, na światło dzienne wychodzą sekrety i zadawnione urazy, a temperaturę spotkania dodatkowo podnosi bieżąca polityka. Wkrótce rodzinny zjazd przeradza się w regularną wojnę domową.

Rumuński kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Zwiastun >>



 

27 lipca, piątek, godz. 21
Dumni i wściekli 
Pride
2014
reż. Matthew Warchus
2 godz.

Co łączy ludzi, których wszystko różni? Konserwatywne górnicze miasteczko, z którego ucieka, kto może. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. Kiedy poczucie wrogości wobec wszystkiego, co obce, osiąga apogeum, niespodziewanie przyjeżdżają tu kolorowym busem geje i lesbijki ze stolicy. Na ratunek potrzebującym! Czy padną najgorsze obelgi i posypią się zęby? Czy jedni i drudzy potrafią podać sobie pomocną dłoń? Co musi się wydarzyć, by konserwatywni mieszkańcy przyjęli pod strzechy aktywistów walczących o równouprawnienie? Co musi się stać, by staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach Londynu? I czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat?

Film otrzymał Baftę dla najlepszego debiutującego brytyjskiego reżysera, scenarzysty lub producenta w 2015 roku oraz Palmę „Queer” dla filmu pełnometrażowego na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Zwiastun >>


 

3 sierpnia, piątek, godz. 21
Za jakie grzechy, dobry Boże? 
Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?
2014
reż. Philippe de Chauveron
1 godz. 37 min

O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich ze sobą pogodzić? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?

Film obejrzało ponad 17 milionów widzów na całym świecie.

Zwiastun >>

 


 


 

10 sierpnia, piątek, godz. 21
American Honey 
2016
reż. Andrea Arnold
2 godz. 38 min

18-letnia Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) o niczym bardziej nie marzy niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie krążą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych hitów. Przewodzi im Crystal (Riley Keough), decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik – Jake (Shia LaBeouf) – bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.

Film otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2016 roku.

Zwiastun >>

 

 


 

17 sierpnia, piątek, godz. 21
Imigrantka 
The Immigrant
2013
reż. James Gray
2 godz.

Jest rok 1921. Dwie młode Polki, siostry – Ewa (Marion Cotillard) i Magda – wyruszają do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Zanim jednak spełni się ich amerykański sen, muszą przejść selekcję na Ellis Island. Chora na gruźlicę Magda zostaje zatrzymana i poddana kwarantannie, a zdana tylko na siebie Ewa rozpoczyna zdobywanie Ameryki na własną rękę. Niestety szybko przekonuje się, że młoda Polka bez znajomości i referencji na Manhattanie nie może liczyć na zbyt wiele. Trafia na ulicę, gdzie jej przewodnikiem i opiekunem zostaje Bruno (Joaquin Phoenix), który wciąga ją w nowojorski półświatek brudnych interesów i prostytucji. Ewa przypadkowo poznaje również kuzyna Brunona – Orlanda (Jeremy Renner), który swoimi obietnicami na nowo rozbudza w dziewczynie marzenia i nadzieje.

Film nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2013 roku.

Zwiastun >>

 


 

24 sierpnia, piątek, godz. 21
Egzamin 
Bacalaureat
2016
reż. Cristian Mungiu
2 godz. 8 min

Romeo Aldea (Adrian Titieni) żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości.
Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

Nagroda dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2016 roku.

Zwiastun >>

 

 


 

31 sierpnia, piątek, godz. 21
Demon 
2015
reż. Marcin Wrona
1 godz. 33 min

Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki zakopane nieopodal posesji. Chwilę po makabrycznym odkryciu Piotr traci przytomność. Po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego…

Film został nagrodzony na amerykańskim Fantastic Fest i MFF w Hajfie.

Zwiastun >>