OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

OKNOPLAST FOR ART - start drugiej edycji międzynarodowego konkursu

OKNOPLAST FOR ART - start drugiej edycji międzynarodowego konkursu

Opublikowano: 11.12.2023

OKNOPLAST i MOCAK ogłaszają start drugiej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów sztuki wizualnej. Podobnie jak poprzednio uczestnicy OKNOPLAST FOR ART wykonają prace w których z wykorzystane będzie okno produkcji OKNOPLASTU.

Dla zwycięzcy tegorocznej edycji przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości  siedmiu tysięcy euro, a pozostali zdobywcy miejsc na podium otrzymają odpowiednio trzy i dwa tysiące euro.

Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) będzie okno. Przedstawienie okna i jego specyfikacja techniczna w formie pliku CAD oraz PDF stanowią załączniki do regulaminu konkursu.

Zaproszenie kierowane jest do artystów i artystek, to jest studentów, studentek oraz absolwentów i absolwentek uczelni artystycznych, a także twórców i twórczyń, którzy nie ukończyli kierunkowych (artystycznych) studiów, lecz mają udokumentowaną działalność artystyczną w postaci portfolio. W konkursie mogą wziąć udział także grupy artystów zgłaszające wspólną pracę konkursową. Warunkiem uczestnictwa jest zamieszkiwanie na terenie Unii Europejskiej. Więcej informacji w regulaminie konkursu >>

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 4 marca 2024 roku (o godzinie 23.59).

Pełny regulamin konkursu >>

Link do strony internetowej konkursu >>

Do pierwszej edycji OKNOPLAST FOR ART zgłosiło się ponad 200 artystów z Unii Europejskiej. Zwycięzcą został Jakub Słomkowski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pozostałe miejsca na podium zajęli kolejno Andrzej Wełmiński i Mateusz Sak. Wysoki poziom prac konkursowych sprawił, że jury zadecydowało o przyznaniu siedmiu dodatkowych wyróżnień. Wszystkie nagrodzone projekty można było oglądać na wystawie w MOCAK-u w 2023 roku.

"Potrzeba zorganizowania drugiej edycji była oczywista zarówno dla nas, jak i naszego mecenasa, którym jest OKNOPLAST. Tworzenie na oknie jest z pewnością niecodziennym wyzwaniem dla artysty. Jednak w poprzedniej odsłonie OKNOPLAST FOR ART widzieliśmy, że ten wydawałoby się ekstrawagancki pomysł – może prowadzić do niezwykłych rezultatów artystycznych ” –powiedziała dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka.