Pokaz filmu //The Art of Boris Lurie//
Przejdź do wystawyPokaz filmu The Art of Boris Lurie
26.01.2019 godz. 11–19
Opublikowano: 10.01.2019
W sobotę 26 stycznia zapraszamy do sali audiowizualnej, gdzie w godzinach 11–19 będzie można zobaczyć film w reżyserii Rudija Bergmanna The Art of Boris Lurie. Projekcja towarzyszy wystawie indywidualnej artysty Pop-art po Holokauście. Seanse będą rozpoczynać się o każdej pełnej godzinie. Film w języku angielskim.
Zwiastun:
„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem [Borisa Luriego] w półmroku nowojorskiego hallu na East 66th Street, jego tęsknota za Europą była wyczuwalna. Gdy weszliśmy do jego mieszkania – tego oszałamiającego kolażu pamięci – stało się dla mnie jasne, że Lurie nigdy nie opuścił psychicznie obozów koncentracyjnych, które przeżył wraz z ojcem. […] Dzięki i w imieniu Boris Lurie Art Foundation i jej dyrektora Gertrude Stein […] dwadzieścia lat po krótkim filmie zrealizowanym na Manhattanie mogę zaprezentować mój prawie godzinny film The Art of Boris Lurie […]. Film, do którego pierwsze zdjęcia powstały w 1996 roku, a ostatnie – w lutym 2016 roku w Muzeum Żydowskim w Berlinie. Różne czasy i różne sytuacje. Przed i po śmierci artysty. Różni kamerzyści. Różne materiały i metody filmowania. A także, w zależności od chęci i potrzeby, materiały nakręcony przeze mnie, za pomocą DRC – kamery reżysera – „ulepszonego” iPhone’a. Wszystkie te skontrastowane formaty połączone są przez treść realizowanego zadania. Zostały one celowo i całkowicie zachowane w oryginalnym, autentycznym stanie. Film The Art of Boris Lurie jest związany z wystawą z 2016 roku w Muzeum Żydowskim w Berlinie, ale charakteryzuje się silnie moim własnym spojrzeniem na temat dorobku Luriego – a także naszymi spotkaniami, z których ostatnie miało miejsce zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią artysty w Nowym Jorku. […] Mój film ma służyć jako dialog między wszystkimi stronami: żywymi i martwymi. W tym procesie dyskursu i sprzeczności nie mogłem, i nie chciałem, oprzeć się pokusie […] wyjścia poza zwyczajną interpretację sztuki Luriego, ponieważ jestem przekonany, że […] ryzykowne poglądy i opinie – w przeciwieństwie do arbitralnych opinii – są motorem i rozszerzeniem publicznej dyskusji na temat sztuki i artysty. Co więcej, zarówno w kategoriach filmowych, jak i ogólnych, dopiero zaczynamy rozumieć głębię i złożoność prac Borisa Luriego, bez których nie będziemy w stanie w pełni zrozumieć życia artysty”.
[fragment eseju Rudija Bergmanna Boris Lurie i ja – dzięki uprzejmości autora]
Rudij Bergmann – urodzony w Bad Godesberg w 1943 roku filmowiec, autor i krytyk. Jest wiceprezesem Freie Akademie der Künste Rhein-Neckar oraz członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. Najbardziej znany jako autor kultowej serii BERGMANNsART – programu telewizyjnego poświęconego sztuce, prezentowanego w latach 1996–1998. Wyprodukował także filmy dla ARTE, niemiecko-francuskiego kanału kulturalnego poświęconego sztuce i artystom (Großen Surrealisten, Nackt ist die Kunst, Nackt, Leonardo-Code, Neo Rauch – ein deutscher Maler). Mieszka w Mannheimie.