OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Prace z Kolekcji MOCAK-u na krakowskim tramwaju

Prace z Kolekcji MOCAK-u na krakowskim tramwaju

Opublikowano: 06.05.2021

Na początku bieżącego roku na ulice Krakowa wyruszył tramwaj z wielkoformatowymi reprodukcjami prac Shinjiego Ogawy i Oskara Dawickiego z Kolekcji MOCAK-u. To kolejna współpraca pomiędzy Muzeum a Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie S.A.

MOCAK od 10 lat prezentuje na krakowskich tramwajach wybrane prace ze swojej Kolekcji. Przez obecność dzieł na pojazdach komunikacji miejskiej próbujemy dotrzeć do licznej grupy mieszkańców Krakowa i turystów, zachęcając ich do odwiedzenia Muzeum i popularyzując jednocześnie sztukę współczesną w przestrzeni miasta. Do tej pory w ten sposób były eksponowane prace Bartka Materki, Tomasza Ciecierskiego, Edwarda Dwurnika, Poli Dwurnik, Jadwigi Sawickiej, Małgorzaty Markiewicz i Olgi Kisselevej.

Na tramwaju typu EU8N widoczne są prace Shinjiego Ogawy

  • Pani Récamier, z cyklu Bez ciebie,
  • Widok Delft, z cyklu Za tobą,
  • Świat idealny – Kraków, z cyklu Świat idealny

oraz Oskara Dawickiego

  • Św. Cecylia Saunders – szkic do modlitewnika,
  • Zenit cywilizacji szwagrów – smutek Zbywara,
  • Wątpliwości to nie trąbka – legia dla Emila,
  • Notatki do udręki Ingmara,
  • Urzędnicy Sztuki – adnotacja performatywna.

Twórczość Shinjiego Ogawy można scharakteryzować jako obrazkowy katalog możliwych manipulacji: rozdzielanie postaci, podwajanie budynków, nakładanie jednego tekstu na drugi, uzupełnianie ruin, tworzenie nowych miast na wzór dawnych, dorysowywanie łączników między niezwiązanymi ze sobą obrazami. Czasami zabieg jest wyraźnie widoczny, gwałt na „historii” jest rozpoznawalny, a czasami obraz wydaje się prawdopodobny i spójny. Efekt potęguje perfekcyjne użycie klasycznych technik malarskich i rysunkowych.

Oskar Dawicki w swojej twórczości z dużą dozą ironii i humoru eksploruje temat tożsamości artysty i jego statusu ekonomicznego. Występuje przeciwko politycznej wizji świata, walczy o prawo jednostki do indywidualizmu i wolności porażki. Podejmuje także problem konfrontacji artysty z publicznością.

Kolekcja MOCAK-u jest tworzona od 2010 roku. Obecnie Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 5000 prac 333 artystów polskich i zagranicznych. Celem tworzenia Kolekcji jest gromadzenie i eksponowanie sztuki polskiej ostatnich 50 lat oraz umieszczenie jej na tle sztuki międzynarodowej. Równie istotna jest popularyzacja dokonań najważniejszych artystów wśród zróżnicowanej grupy odbiorców oraz zmiana przekonania, że sztuka najnowsza jest odległa, enigmatyczna i niezrozumiała.