OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Projekt //Mobilistan// w Krakowie

Projekt Mobilistan w Krakowie

22.10.2021 godz. 11, 16–19

Opublikowano: 11.10.2021

Artyści: Manaf Halbouni, Christian Manss
Miejsce: podcienia MOCAK-u
Czas trwania projektu: 22.10.2021, godz. 16–19, 23.10.2021, godz. 12–15
Inauguracja: 22.10.2021, godz. 11

Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen, Mahalla Festival oraz MOCAK zapraszają w weekend 22–23 października do podcieni Muzeum, gdzie prezentowany będzie międzynarodowy projekt artystyczny Mobilistan – pierwsze mobilne państwo w przestrzeni limuzyny, stworzone przez Manafa Halbouniego oraz Christiana Manssa. Mobilistan ma własną flagę, hymn i paszporty. W ramach projektu artyści stają się obywatelami i ministrami mobilnego państwa. Przyjmują wizyty obywateli odwiedzanych krajów i sami u nich goszczą.

Projekt dotyka problematyki państwowości, ograniczeń terytorialnych, obywatelstwa, tożsamości, wolności przemieszczania się. Ponadto ma również na celu pobudzenie dyskusji o istniejących i utopijnych formach państwa.

Obejmuje przejazd po dziesięciu państwach na trasie: Berlin – Drezno – Praga – Budapeszt – Wiedeń – Zagrzeb – Belgrad – Sofia – Stambuł – Kraków (MOCAK). Wytyczona droga nawiązuje do tras, którymi poruszają się uchodźcy.

W ramach czasu zwiedzania i specjalnie przygotowanej wizy artyści udostępnią wnętrza Mobilistanu. Goście będą także mieli możliwość ubiegania się o obywatelstwo mobilnego państwa.

Szczególnie zachęcamy do udziału w inauguracji w piątek, 22 października, o godzinie 11. Artyści zostaną wtedy oficjalnie powitani w Krakowie, a następnie opowiedzą o szczegółach projektu.

Manaf Halbouni (1984, Damaszek, Syria) – studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Damaszku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, gdzie uczęszczał do klasy mistrzowskiej prof. Eberharda Bossleta. Halbouni otrzymał nagrodę Marion Ermer Award 2016, przyznawaną przez Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w takich krajach jak: Austria, Malta, Niemcy, Szwajcaria, Włochy.

Christian Manss (1978, Eisenach, Niemcy) – studiował w Lipsku. W latach 2012–2015 pracował także w Oberhausen, gdzie otrzymał trzyletnie stypendium miasta i The Ludwig Foundation. Jego prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Austrii, Czarnogórze, Francji, Korei Południowej, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach, między innymi Weisman Art Foundation w Los Angeles.


Więcej informacji: www.mobilistan.art

www.instagram.com/mobilistan.art