Publikacje
Publikacje
Jedzenie w sztuce
Jedzenie w sztuce to kolejna wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której łączymy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Katalog wystawy zawiera reprodukcje prac kilkudziesięciu artystów oraz teksty autorstwa między innymi: Carolyn Korsmeyer, Wojciecha Nowickiego, Marii Anny Potockiej, Andy Rottenberg, Agaty Stronciwilk.
Poles Keep Painting: Works from the MOCAK Collection
Litewsko-angielska publikacja zawiera dwa eseje (Moniki Krikštopaitytė i Marii Anny Potockiej), reprodukcje prac wraz z ich opisami oraz krótkie biogramy artystów.
Michel Kichka Inna Jerozolima
Inna Jerozolima to po Drugim pokoleniu i Falafelu na ostro – kolejna wydana przez MOCAK powieść graficzna Michela Kichki, znanego żydowskiego rysownika pochodzącego z Belgii.
Daj mi wszystko
Publikacja wydana z okazji przekazania przez Teresę i Andrzeja Starmachów na rzecz dwóch krakowskich Muzeów – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Fotografii w Krakowie – darowizny, na którą złożyły się dzieła kluczowe dla polskiej sztuki współczesnej.
Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej
Agnieszka Osiecka w Dziennikach często wspomina o robieniu zdjęć, oddawaniu klisz do wywołania oraz wykonywaniu odbitek. Publikacja oprócz reprodukcji fotografii Agnieszki Osieckiej zawiera wybór z jej Dzienników oraz niepublikowanych wcześniej listów, teksty Marii Anny Potockiej, Magdy Umer, a także fragmenty wywiadu Jana Ordyńskiego z Danielem Passentem.
Krystian Lupa Wyspa
Krystian Lupa studiował na ASP w Krakowie i nadal ciągnie go do obrazu. Realizuje to w doskonałych wideoscenografiach oraz w rysunkach, obecnie przede wszystkim komputerowych. Jakby tego było mało, uprawia również autobiograficzne pisarstwo. Analizuje siebie i bliskich. Publikacja zawierająca formy prozatorskie oraz rysunki Krystiana Lupy została poprzedzona wstępem Marii Anny Potockiej.
Jakub Julian Ziółkowski. Jesteście moi
Pierwsza obszerna publikacja poświęcona sztuce Jakuba Juliana Ziółkowskiego (1980), jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Przedstawiamy wybór jego prac z lat 2007–2023.
Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska
Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się wybór cytatów na temat II Grupy Krakowskiej, przedrukowane w całości teksty Macieja Gutowskiego i Adama Walacińskiego, wspomnieniowy esej Marka Świcy, a także tekst Marii Anny Potockiej. Druga część publikacji zawiera fotografie i reprodukcje prac artystów.
Janina Turek. Zapiski codzienne
Pierwsza publikacja w całości poświęcona Janinie Turek – mieszkance krakowskiego Podgórza oraz autorce prowadzonego w tajemnicy nieprzerwanie w latach 1943–2000 Dziennika. Wydawnictwo po raz pierwszy daje możliwość samodzielnego zajrzenia do notatników Turek oraz śledzenie złożoności stworzonego przez nią systemu.
Bruno Schulz: Sex-Fiction
Prezentujemy Schulza nie jako fetyszystę i masochistę, tylko jako człowieka o nieposkromionej fantazji i swobodzie skojarzeń. Publikacja zawiera teksty kuratora, znanych schulzologów Jerzego Jarzębskiego i Piotra Millatiego oraz kalendarium Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Ich dopełnienie stanowi profesjonalna analiza psychologiczno-psychiatryczna.