OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Puls utopii – rozbłyski w ciemni//. Daniela Ortiz

Przejdź do wystawy

Puls utopii – rozbłyski w ciemni. Daniela Ortiz

22.02.2016

Opublikowano: 22.02.2016

Na elewacji budynku Muzeum prezentujemy kolejny baner w ramach projektu Ines Doujak i Olivera Resslera. Jego część stanowi tworzenie przez zaproszonych artystów i aktywistów koncepcji banerów, które ukazują utopijne projekty.

Przez najbliższy (22.2–20.3.2016) miesiąc eksponujemy pracę Danieli Ortiz Przestrzeń Imigrantów.

Daniela Ortiz
Przestrzeń Imigrantów
The Immigrant Space

2014

Espacio del Inmigrante w Raval, dzielnicy Barcelony, to miejsce funkcjonujące jako centrum socjalne wspierające imigrantów. Placówka oferuje pomoc doraźną, między innymi opiekę zdrowotną, porady prawne i kursy językowe. Stanowi również otwartą przestrzeń debat i pokazów filmowych poddających analizie pojęcia narodowości, rasy i klasy społecznej, pozwalając w ten sposób zrozumieć mechanizmy wykluczenia.

Peruwiańska artystka pokazała problem nadzoru migracji w Europie z pozycji imigranta. Banner ma formę fikcyjnego formularza wydziału kontroli migracyjnej i straży granicznej Unii Europejskiej. Widnieje na nim pytanie w ośmiu językach: „Czego odmawia nam państwo narodowe?”. Odpowiedzi respondentów są identyczne, wskazują na brak pomocy prawnej, opieki zdrowotnej, kursów językowych, możliwości zakwaterowania, samostanowienia i samorozwoju, dyskusji i braterstwa. W Barcelonie imigranci chcący uniknąć deportacji muszą zdać test ze znajomości języka oraz hiszpańskiej kultury i historii. Według artystki pytania na teście umożliwiającym otrzymanie obywatelstwa dowodzą imperialnej natury Hiszpanii, stanowiąc narzędzie wtórnego podporządkowania osób, które tak jak artystka przybyły z dawnych kolonii hiszpańskich. www.espaciodelinmigrante.wordpress.com

Informacje o projekcie Puls utopii – rozbłyski w ciemni >>>

Czas trwania: 16.1.2016–22.1.2017
Kuratorzy: Ines Doujak, Oliver Ressler
Koordynator: Martyna Sobczyk
Miejsce: fasada budynku B