//Sztuka spostrzegania//
Sztuka spostrzegania
3 kwietnia 2014 roku w MOCAK-u odbyły się warsztaty Sztuka spostrzegania, inspirowane wystawą Rune Erakera Wysiedleni. Aby rozpocząć dyskusję o granicach reportażu i sztuki w fotografii, studenci kierunków artystycznych z Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Uniwersytetu Oksfordzkiego poznali historię i kontekst zaprezentowanych zdjęć norweskiego fotografa. Analizując relacje pomiędzy wartością estetyczną i etyczną prac Erakera, starali się określić ich polityczną i kulturową funkcję. Uczestnicy warsztatów spierali się o autentyzm przedstawianych sytuacji i szczerość twórcy, zastanawiali się, jakie konsekwencje niesie ze sobą decyzja artysty o ograniczeniu się tylko do fotografii czarno-białych. Studenci rozważali również warunki ekspozycyjne – próbowali wyobrazić sobie, w jaki sposób na odbiór prac wpłynęłoby usunięcie informacji o czasie i miejscu wykonania zdjęć.
Dopełnieniem warsztatów było porównanie różnych stylów fotografii reportażowej w pracach studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Prezentowane w Galerii Re zdjęcia to efekt warsztatów Fotografia społeczna prowadzonych przez Rune Erakera w MOCAK-u.
Warsztaty Sztuka spostrzegania to próba zrozumienia fotografii społecznej jako działania na pograniczu sztuki i dziennikarstwa. Analizując prace Rune Erakera, studenci zabrali jednocześnie głos w szerszej dyskusji o funkcjach, granicach i wartości sztuki zaangażowanej.