OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Technoc Muzeów w MOCAK-u

Technoc Muzeów w MOCAK-u

19.05.2023 godz. 21.30-23

Opublikowano: 15.04.2023

Nawiązujemy do imprez z muzyką techno w piwnicach Krzysztoforów, na których spotykali się członkowie II Grupy Krakowskiej. Prace tych twórców prezentujemy obecnie na wystawie Artyści z Krakowa. W kultowej kawiarni sąsiadującej niegdyś z galerią organizowano dyskonoce z muzyką elektroniczną i najlepszymi didżejami. Imprezy inicjował Józef Chrobak.

W Noc Muzeów, w godzinach 21.30–23.00, zapraszamy do sali audiowizualnej MOCAK-u na set muzyczny techno i animację panoramiczną tworzoną na żywo na bazie dzieł grupokrakowian.

Skany prac II Grupy Krakowskiej zostaną poddane manipulacjom komputerowym przez Mateusza Świderskiego, artystę eksperymentującego z najnowszymi mediami. Obrazy będą reagować na muzykę didżeja i znajdą się na pograniczu przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. Świderski, doktorant w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prowadzi obecnie badania do pracy naukowej, której przedmiotem są skany 3D kilkudziesięciu dzieł artystów z II Grupy Krakowskiej. Punktem wyjścia badań jest obserwacja tego, jak nowoczesne media cyfrowe wkraczają w różne sfery życia. Nowo powstałe muzea są wyposażane w systemy elektroniczne, które rozszerzają możliwości eksploracyjne i pomagają lepiej zrozumieć strukturę i zawartość dzieła sztuki.

Swój set zagra ważna postać krakowskiej sceny techno, didżej i promotor imprez HiTrash.

Mateusz Świderski – artysta wielowymiarowy, grafik, widżej i fotograf. Twórca interaktywnych instalacji w przestrzeniach fizycznych i wirtualnych. Członek krakowskiego kolektywu pracowni działań artystycznych KMWTW oraz kolektywu Egodrop, promującego sztukę psychodeliczną w Polsce. Swoje projekty wideo i instalacje prezentował na interdyscyplinarnych wystawach w Polsce i zagranicą, między innymi w Holandii, Izraelu i Chinach. Współpracował z Krzysztofem Garbaczewskim, Grzegorzem Jarzyną i Borysem Lankoszem. Laureat Diamentowego Grantu Ministra Edukacji i Nauki. W obrębie jego artystycznych poszukiwań można zauważyć fascynację filozofią umysłu i cyfrową, proceduralnością i przekraczaniem granic realności.

www.mateuszswiderski.com

HiTrash – didżej i promotor imprez od kilkunastu lat związany z krakowską sceną muzyki elektronicznej. Organizator TECHNO TECHYES – cyklu imprez techno odbywających się od 2014 roku w Krakowie. Muzycznie najczęściej sięga po progresywne, przestrzenne dźwięki w nurcie techno i acid. Twórca Elektronicznego Krakowa – serwisu online poświęconego wydarzeniom z muzyką elektroniczną w Krakowie.

www.soundcloud.com/hitrash

Wydarzenie w ramach Nocy Muzeów w Krakowie. Tego dnia oferujemy bilet wstępu do całego Muzeum w cenie 1zł.

O wejściu na Technoc decyduje kolejność przybycia oraz obowiązujące limity osób w przestrzeni sali audiowizualnej MOCAK-u.