//Wielogłos o Zagładzie//. Panel dyskusyjny
Wielogłos o Zagładzie. Panel dyskusyjny
27.01.2019 godz. 18
Opublikowano: 17.12.2018
W niedzielę 27 stycznia o godzinie 18, w 74. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, zapraszamy na dyskusję panelową poświęconą najnowszej publikacji MOCAK-u Wielogłos o Zagładzie. W rozmowie wezmą udział: Janusz Makuch, Anda Rottenberg, Jan Woleński oraz Maria Anna Potocka.
Kultura i religia przez wieki nie przeciwstawiały się antysemityzmowi i często go podsycały. Doprowadziło to do Zagłady. Tak więc obecnie obowiązkiem kultury jest skuteczne ostrzeganie przed antysemityzmem i każdą próbą wykluczania „obcego”. MOCAK traktuje to zadanie bardzo poważnie. Spora część naszego programu dotyczy Holokaustu. Bardziej interesuje nas poruszanie wyobraźni i sumienia współczesnych niż oddawanie hołdu historii. Takie podejście bywało zarzewiem konfliktów z instytucjami kultywującymi pamięć ofiar. Dlatego postanowiliśmy zainicjować rozmowę na temat prawa do interpretacji Holokaustu. Wielogłos o Zagładzie zawiera wypowiedzi niemal 100 osób (filozofów, historyków, literaturoznawców, psychiatrów, artystów, kuratorów i pisarzy), które prezentują swoje historyczne, biograficzne oraz etyczne przemyślenia na ten temat. Wszyscy próbują odpowiedzieć na pytania, które wydają się dziś najważniejsze – między innymi o pamięć i sposób opisywania Holokaustu oraz granice wolności twórczej w mówieniu o nim. Jest to więc książka nie tyle o Zagładzie, ile o odpowiedzialności za nią, postrzeganej oczyma czołowych polskich i zagranicznych intelektualistów.
Podczas spotkania publikacja będzie dostępna w MOCAK Bookstore w promocyjnej cenie.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. W przypadku braku wolnych miejsc w sali audiowizualnej chętnych zapraszamy do kawiarni MOCAK-u, gdzie będzie prowadzony streaming wydarzenia.
Janusz Makuch – twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku otrzymał tytuł Przyjaciela Izraela, nadany przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawicielom poszczególnych krajów z okazji 70. rocznicy utworzenia państwa Izrael.
Anda Rottenberg – kuratorka, krytyk sztuki, pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Założycielka między innymi fundacji Egit. Była dyrektorką Zachęty, przewodniczącą Rady Programowej i dyrektor artystyczną MSN w Warszawie, a także wiceprzewodniczącą AICA. Autorka wielu publikacji, między innymi Sztuka w Polsce 1945–2005 (2005), Prze-ciąg – teksty o polskiej sztuce lat 80. (2009), Proszę bardzo (2009) i Berlińska depresja. Dziennik (2018).
Jan Woleński – filozof i teoretyk prawa. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Wrocławskiej, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Członek między innymi Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Academia Europaea, Institut International de Philosophie, American Mathematical Society. Autor ponad 200 prac naukowych i artykułów publicystycznych, w tym 30 książek, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (2013).
Maria Anna Potocka – filozof sztuki, kurator, dyrektor MOCAK-u. W latach 1972–2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1973 roku tworzyła międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Autor książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002), Estetyka kontra sztuka (2007), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010), Nowa estetyka (2016), Zofia Posmysz. Szrajberka. 7566. Auschwitz 1942–1945 (2018) oraz wielu tekstów teoretycznych i filozoficznych.