//Między Krakowem a Łodzią. O działalności grupy „a.r.”//
Między Krakowem a Łodzią. O działalności grupy „a.r.”
27.05.2014 godz. 18
Opublikowano: 27.05.2014
We wtorek 27 maja o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na wykład Michaliny Kmiecik Między Krakowem a Łodzią. O działalności grupy „a.r.”
Już w pierwszym komunikacie grupy „a.r.”, obok buńczucznie brzmiących haseł bezwzględniej walki ze starczym uwiądem pseudomodernistów, padają postulaty współpracy plastyki z poezją i równoczesnego rozwoju obu sztuk. Aby osiągnąć tak postawiony cel, konieczne jest stworzenie książki, której kształt graficzny nie byłby wsteczny w stosunku do drukowanej w niej poezji. Zadania podejmują się wspólnie Julian Przyboś i Władysław Strzemiński w 1930 roku w tomie Z ponad, który staje się jednym z najlepszych przykładów polskiego drukarstwa funkcjonalnego. Podczas wykładu nie tylko spróbujemy porozmawiać o historii trudnego mariażu słowa Przybosia z wyobraźnią przestrzenną Strzemińskiego, ale też o ich wspólnych intelektualnych pasjach, zaciętych ideologicznych i estetycznych sporach oraz tworzeniu niejednolitego, ale bardzo silnego nowego frontu sztuki awangardowej w międzywojennej Łodzi.
Michalina Kmiecik – absolwentka komparatystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w Katedrze Teorii Literatury macierzystej uczelni pracuje nad rozprawą doktorską poświęconą estetyce negatywnej w poezji i muzyce awangardowej XX wieku. Autorka książki Oblicza miejsca. Topiczne i atopiczne wyobrażenia przestrzeni w poezji Juliana Przybosia (Universitas 2013). Interesuje się teorią awangardy, intermedialnością oraz geopoetyką.
Cykl spotkań z młodymi badaczami Awangarda Środkowej i Wschodniej Europy – innowacja czy naśladownictwo? jest finansowany z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW realizowanego na Wydziale Polonistyki UJ.
Głównym celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można myśleć o awangardach naszej części Europy jako spójnym kierunku artystycznym i na czym miałaby polegać ich odrębność od nurtów zachodnich oraz rosyjskich.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.awangarda-srodka.pl.
Wstęp wolny