//Noc Książki. Eksperyment graficzny//
Noc Książki. Eksperyment graficzny
05.04.2018 godz. 18
Opublikowano: 26.03.2018
W czwartek, 5 kwietnia 2018 roku, zapraszamy do Biblioteki MOCAK-u na spotkanie, podczas którego odbędzie się rozmowa na temat awangardowych rozszerzeń literatury. W dyskusji wezmą udział: Zenon Fajfer, Jakub Kornhauser i Jakub Woynarowski. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18 zwiedzaniem Biblioteki Mieczysława Porębskiego w formie gry. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod adresem nocksiazki@gmail.com do 3 kwietnia. O 19 zapraszamy na część dyskusyjną z udziałem wyżej wymienionych gości. Na całość wstęp wolny.
Zenon Fajfer
Poeta, dramaturg, twórca liberatury – jednego z nurtów współczesnej awangardy literackiej – jak sam mówi: „literatury totalnej, w której tekst i przestrzeń książki stanowią nierozerwalną całość”. Ponadto wprowadził do literatury interaktywną formę poetycką nazwaną wierszem emanacyjnym, w której tekst ma dodatkowy, ukryty wymiar. Autor między innymi poematu w butelce Spoglądając przez ozonową dziurę (2004), multimedialnej książki poetyckiej Dwadzieścia jeden liter (2010), zbioru tekstów teoretycznych Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999–2009 pod redakcją Katarzyny Bazarnik (2010).
Jakub Kornhauser
Teoretyk i historyk literatury, poeta, eseista, redaktor, edytor, tłumacz. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą UJ. Autor takich książek jak Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji surrealizmu (2015) oraz Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017). Przekłada literaturę awangardową z języków rumuńskiego, francuskiego i serbskiego. Autor trzech tomów poezji, z których ostatni, Drożdżownia (2015), uhonorowano między innymi Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej.
Jakub Woynarowski
Absolwent i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta interdyscyplinarny, designer i niezależny kurator. Realizuje projekty z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor książek Manggha (2010) i The Story of Gardens (2010); redaktor wizualny tomów Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama (2011) i Corpus Delicti (2013). Publikował na łamach „MOCAK Forum”, „Ha!artu” i „Tygodnika Powszechnego”. Otrzymał Paszport „Polityki” (2015) w kategorii sztuk wizualnych.
Noc Książki. Eksperyment graficzny jest częścią projektu Noc Książki, prowadzonego przez Klub Jagielloński od 2015 roku.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia.
Zapraszamy wW czwartek, 5 kwietnia 2018 roku, zapraszamy. o godzinie 19.00 do Biblioteki MOCAK-u na spotkanie, podczas którego odbędzie się rozmowa na temat awangardowych rozszerzeń literatury. W rozmowiedyskusji wezmą udział: Zenon Fajfer, Jakub Kornhauser i Jakub Woynarowski. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18 zwiedzaniem Biblioteki Mieczysława Porębskiego w formie gry. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod adresem nocksiazki@gmail.com do 3 kwietnia. O 19 zapraszamy na część dyskusyjną z udziałem wyżej wymienionych gości. Na całość wstęp wolny.[MS1]
Zenon Fajfer
Poeta, dramaturg, twórca liberatury – jednego z nurtów współczesnej awangardy literackiej, – jak sam mówi: „literatury totalnej, w której tekst i przestrzeń książki stanowią nierozerwalną całość”w którym forma książki – często niekonwencjonalna – ma kluczowe znaczenie dla jej odczytaniatraktującego książkę jako integralny element dzieła. Poza niekonwencjonalną formą książki[AM2] . Ponadto wprowadził do literatury interaktywną formę poetycką nazwaną wierszem emanacyjnym, w której tekst mazawierającą dodatkowy, zakryty ukryty wymiar tekstu. Autor między innymi poematu w butelce Spoglądając przez ozonową dziurę (2004), multimedialnej książki poetyckiej Dwadzieścia jeden liter / ten letters (2010), zbioru tekstów teoretycznych Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999–-2009 / Liberature Or Total Literature. Collected Essays 1999-2009 pod redakcją Katarzyny Bazarnik (2010).
Jakub Kornhauser
Teoretyk i historyk literatury, poeta, eseista, redaktor, edytor, tłumacz. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą UJ. Autor takich książek, takich jak Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji surrealizmu (2015) oraz Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017). Przekłada literaturę awangardową z języków rumuńskiego, francuskiego i serbskiego. Autor trzech tomów poezji, z których ostatni, Drożdżownia (2015), uhonorowano między .innymi. Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej.
Jakub Woynarowski
Absolwent i wykładowca ASP Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. IArtysta interdyscyplinarny artysta, designer i niezależny kurator. Realizuje projekty z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor książek Manggha (2010) i The sStory of gGardens (2010); redaktor wizualny tomów Wunderkamera. Kino Terry'ego Terry’ego Gilliama (2011) i Corpus Delicti (2013). Autor esejów, pPublikowałnych na łamach „MOCAK Forum”, „Ha!artu” i „Tygodnika Powszechnego”. Otrzymał Paszport „Polityki” (2015) w kategorii sztuk wizualnych.
Wydarzenie rozpocznie się o 18.00 zwiedzaniem Biblioteki Mieczysława Porębskiego w formie gry o godz. 18.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zapisy pod adresem: nocksiazki@gmail.com do 3 kwietnia 2018 r. O godz. 19.00 rozpocznie sięzapraszamy na część dyskusyjnąa z udziałem wyżej wymienionych gości. Na całość wydarzenia wstęp wolny.[AM3]
Wydarzenie Noc Książki. Eksperyment graficzny jest częścią projektu Noc Książki, prowadzonego przez Klub Jagielloński od 2015 roku.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1766796383341327/
[MS1]Ania proponuje przenieść na początek, z czym się zgadzam
[AM2]Bo patrz np. tu: http://www.liberatura.pl/co-to-jest-liberatura.html i tu: https://www.youtube.com/watch?v=gsDdj4oFBFc&t=33s
Nie wiem, czy nie byłoby najlepiej wykorzystać tu po prostu cytat z Fajfera („literatury totalnej, w której tekst i przestrzeń książki stanowią
nierozerwalną całość”), on to chyba najpełniej oddaje.
[AM3]Właściwie to ja bym tę informację dała na początku.