//Orzech terroryzuje miasta, kolory stały się bocianami, czyli szczególne przypadki rumuńskiej awangardy//
Orzech terroryzuje miasta, kolory stały się bocianami, czyli szczególne przypadki rumuńskiej awangardy
29.04.2014 godz. 18
Opublikowano: 29.04.2014
We wtorek 29 kwietnia o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na wykład Jakuba Kornhausera Orzech terroryzuje miasta, kolory stały się bocianami, czyli szczególne przypadki rumuńskiej awangardy.
Fenomen ruchu awangardowego w Rumunii został zatrzaśnięty między „kompleksem peryferii” a „synchronizacją z dziejami światowej kultury”, między epigonami konstruktywizmu a renowatorami surrealizmu, między plecami Tzary i Brâncuşiego a piersią Luki i Nauma. Wszystko, co najciekawsze i najbardziej dziwaczne w literaturze i sztukach wizualnych lat 20., 30. i 40. XX wieku w Rumunii, ma awangardowy rodowód. To czasy człowieka integralnego i krwiożerczych przedmiotów, które na niego polują. W programie: sarkofagi z zupą, bierne wampiry, dzikie płuca, konie erotyczne, telebrzuchy oraz cała reszta tego, co chcielibyście wiedzieć o awangardzie rumuńskiej, ale baliście się zapytać.
Jakub Kornhauser – literaturoznawca, tłumacz, poeta. W Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi zajęcia ze sztuki awangardowej, teorii literatury oraz kultury Francji i Rumunii. Zajmuje się wszystkimi formami literatury eksperymentalnej i pogranicznej, współczesną poezją polską, rumuńską, francuską, filmem i sztukami plastycznymi, kulturą Europy Środkowej. Współpracuje z wieloma instytucjami i czasopismami kulturalnymi. Współredaktor dwóch monografii, autor dwóch tomów poetyckich. Przygotowuje do druku swoją rozprawę doktorską Status przedmiotu w poezji europejskiego surrealizmu.
Cykl spotkań z młodymi badaczami Awangarda Środkowej i Wschodniej Europy – innowacja czy naśladownictwo?, realizowany na Wydziale Polonistyki UJ jest finansowany z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW. Głównym celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można myśleć o awangardach naszej części Europy jako spójnym kierunku artystycznym i na czym miałaby polegać jego odrębność wobec awangardy zachodniej oraz rosyjskiej.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.awangarda-srodka.pl
Wstęp wolny