//Sztuka książki: książki o sztuce//
Sztuka książki: książki o sztuce
19.04.2017 godz. 17
Opublikowano: 19.04.2017
W środę 19 kwietnia o godzinie 17 zapraszamy do MOCAK-u na spotkanie poświęcone projektowaniu publikacji o sztuce. Naszymi gośćmi będą Tomasz Bierkowski oraz Jakub de Barbaro. Opowiedzą o swoich projektach, a także o zasadach, którymi kierują się przy tworzeniu tego typu wydawnictw. Moderator: Jakub Sowiński
To drugie spotkanie z cyklu wykładów o projektowaniu publikacji „Sztuka książki”. Kolejne, dotyczące specyfiki projektowania książek fotograficznych, odbędzie się 10 maja.
Tomasz Bierkowski – projektant publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także systemów identyfikacji wizualnej, krytyk dizajnu, autor artykułów naukowych poświęconych komunikacji wizualnej oraz książki „O typografii”. Absolwent i wykładowca na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie kieruje Pracownią Typografii. Prowadzi również zajęcia z semiotyki oraz na Środowiskowych Studiach Doktoranckich. Od października 2016 wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2013 profesor wizytujący w Akademii Sztuk Pięknych i Dizajnu w Bratysławie. Prowadzi warsztaty w kraju i za granicą (między innymi AS PiD w Bratysławie, Zamek Sztuki Cieszyn, ASP w Krakowie, Międzynarodowe Triennale Plakatu w Trnawie, Galeria Dizajn BWA we Wrocławiu, Uniwersytet Masaryka w Brnie, Uniwersytet w Reading); współpracuje naukowo z Uniwersytetem Wrocławskim. Zajmuje się badaniem relacji między projektowaniem doświadczeń a typografią oraz wdrażaniem myślenia projektowego (design thinking).
Jakub de Barbaro – projektant. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Dawniej wykładowca Raffles Design Institute w Szanghaju, współzałożyciel Spółdzielni GoldexPoldex i Szalonej Galerii. Zajmuje się projektowaniem publikacji, a także identyfikacji i systemów informacyjnych głównie na polu sztuki i kultury. Współpracował między innymi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerią Raster w Warszawie, Cricoteką, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Sternberg Press w Berlinie, The Elizabeth Foundation for the Arts w Nowym Jorku, Éditions Dilecta w Paryżu, Museum Abteiberg w Mönchengladbach, European Conference of Promoters of New Music w Utrechcie i i Arnolfini — Centre for Contemporary Arts w Bristolu. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.